Tasty Backend (8.x-1.0-beta2) - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: more
it: altro

en: Action
it: Azione

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Reset
it: Ripristina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Manage
it: Gestisci

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Member since
it: Membro da

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: System
it: Sistema

en: Desc
it: Disc

en: Role
it: Ruolo

en: Users
it: Utenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Apply
it: Applica

en: Menus
it: Menù

en: Offset
it: Scostamento

en: You do not have any administrative items.
it: Non si dispone dei privilegi amministrativi.

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Configure user accounts.
it: Configura i profili utente.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Master
it: Principale

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente
