Taxonomy Entity Index (8.x-1.18) - en to ro translation catalogue (15 entries)

en: Types
ro: Tipuri

en: Depth
ro: Adâncime

en: Settings
ro: Setări

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Link this field to its term page
ro: Legați acest câmp către pagina termenului

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ro: Afișați conținutul dacă are termenii de taxonomie selectați sau copii ai termenilor selectați. Datorită complexității suplimentare, aceasta are mai puține opțiuni decât versiunea fără adâncime.

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: Taxonomy term ID
ro: ID-ul termenului taxonomie

en: Use taxonomy term path
ro: Utilizați calea termenului taxonomie

en: Taxonomy language
ro: Limba taxonomiei

en: Taxonomy term ID with depth
ro: ID-ul termenului taxonomie cu adâncime
