Taxonomy Entity Index (8.x-1.19) - en to da translation catalogue (20 entries)

en: Types
da: Typer

en: Depth
da: Dybde

en: Settings
da: Indstillinger

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Separator
da: Skilletegn

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Reindex
da: Genindeksér

en: The settings have been saved.
da: Indstillingerne blev gemt.

en: Display type
da: Display-type

en: Rebuild index
da: Genopbyg indeks

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Entity types
da: Enheds typer

en: Taxonomy term ID
da: Taksonomiterm-ID

en: Use taxonomy term path
da: Brug taksonomitermssti

en: Taxonomy language
da: Taksonomisprog

en: Taxonomy term ID with depth
da: Taksonomiterm ID med dybde
