Taxonomy Entity Index (8.x-1.20) - en to uk translation catalogue (20 entries)

en: Types
uk: Типи

en: Depth
uk: Глибина

en: Settings
uk: Налаштування

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Separator
uk: Розділювач

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Reindex
uk: Переіндексувати

en: terms
uk: терміни

en: The settings have been saved.
uk: Настроювання були збережене.

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Link this field to its term page
uk: Зробити це поле посиланням на його сторінку терміна

en: Limit terms by vocabulary
uk: Обмежити терміни словником

en: Allow multiple values
uk: Дозволити декілька значень

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
uk: Показувати матеріал, якщо він містить зазначені терміни таксономії, або дочок зазначених термінів. Через підвищену складність це налаштування має менше параметрів, ніж версія без глибини.

en: Entity types
uk: Типи сутностей

en: Taxonomy term ID
uk: ID терміна таксономії

en: Use taxonomy term path
uk: Використовувати шлях терміна таксономії

en: Taxonomy language
uk: Мова таксономії

en: Taxonomy term ID with depth
uk: ID терміна таксономії з глибиною
