Taxonomy Menu UI (2.0.1) - en to id translation catalogue (16 entries)

en: Description
id: Deskripsi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Parent item
id: Item induk

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: Provide a menu link
id: Sediakan tautan menu

en: Available menus
id: Menu yang tersedia

en: The menus available to place links in for this content type.
id: Menu yang tersedia untuk menempatkan tautan untuk jenis konten ini.

en: Default parent item
id: Termin induk utama

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
id: Pilih pilihan menu yang menjadi induk bawaan untuk tautan baru dalam formulir penulisan konten.

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
id: Tautan menu dengan bobot lebih rendah ditampilkan sebelum link dengan bobot yang lebih tinggi.

en: Per-content type menu settings
id: Pengaturan menu per jenis konten

en: Menu machine name
id: Nama mesin menu
