Taxonomy Menu UI (2.0.1) - en to tr translation catalogue (16 entries)

en: Description
tr: Açıklama

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Menu link title
tr: Menü bağlantı başlığı

en: Provide a menu link
tr: Bir menü bağlantısı sağlayın

en: Available menus
tr: Kullanılabilir menüler

en: The menus available to place links in for this content type.
tr: Bu içerik türünün linklerini eklemek için uygun menuler.

en: Default parent item
tr: Öntanımlı üst öge

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
tr: İçerik düzenleme formundaki yeni bir bağlantının öntanımlı üst ögesi olacak menü ögesini seçin.

en: Shown when hovering over the menu link.
tr: Menü bağlantısının üzerine gelindiğinde görünür.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
tr: Daha düşük ağırlıklı menü bağlantıları, daha yüksek ağırlıklı bağlantılardan önce görüntülenir.

en: Per-content type menu settings
tr: İçerik başına tip menüsü ayarları

en: Menu machine name
tr: Menünün makine adı
