Taxonomy Menu UI (3.0.4) - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Weight
fr: Poids

en: Parent item
fr: Élément parent

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Available menus
fr: Menus disponibles

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Default parent item
fr: Élément parent par défaut

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
fr: Les liens de menu ayant un poids plus faible sont affichés avant ceux ayant un poids plus élevé.

en: Per-content type menu settings
fr: Paramètres de menu par type de contenu

en: Menu machine name
fr: Nom système du menu

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
fr: L'élément de menu sélectionné ne fait pas partie de l'un des menus sélectionnés.
