Taxonomy Menu UI (3.0.5) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Description
pt: Descrição

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Parent item
pt: Item superior

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Menu link title
pt: Título do link do menu

en: Provide a menu link
pt: Disponibilizar um link no menu

en: Available menus
pt: Menus disponiveis

en: The menus available to place links in for this content type.
pt: Os menus disponíveis para se colocar links deste tipo de conteúdo.

en: Default parent item
pt: Item superior padrão

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
pt: Escolha o item de menu que será o item superior para um novo link no formulário de criação de conteúdo.

en: Shown when hovering over the menu link.
pt: Exibida quando o mouse passar sobre o link de menu.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
pt: Links de menu com pesos mais baixos são exibidos antes dos links com pesos maiores.

en: Per-content type menu settings
pt: Configurações do menu por tipo de conteúdo

en: Menu machine name
pt: Nome de máquina do menu

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
pt: O item de menu selecionado não se encontra abaixo de um dos menus selecionados.
