Taxonomy Menu UI (8.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (17 entries)

en: Description
hu: Leírás

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Weight
hu: Súly

en: Parent
hu: Szülő

en: Parent item
hu: Szülő elem

en: Menu settings
hu: Menübeállítások

en: Menu link title
hu: Menüpont neve

en: Provide a menu link
hu: Menüpontot hoz létre

en: Available menus
hu: Elérhető menük

en: The menus available to place links in for this content type.
hu: Azok a menük, melyekben az ilyen típusú tartalmak hivatkozásként megjelenhetnek.

en: Default parent item
hu: Alapértelmezés szerinti szülő elem

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
hu: Az új hivatkozások alapértelmezés szerinti szülő hivatkozása a tartalomszerkesztő űrlapon.

en: Shown when hovering over the menu link.
hu: Akkor jelenik meg, ha az egér a menühivatkozás fölé kerül.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
hu: A kisebb súlyú menüpontok a nehezebb hivatkozások előtt jelennek meg.

en: Per-content type menu settings
hu: Menü beállítások tartalomtípusonként

en: Menu machine name
hu: Menü programok által használt neve

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
hu: Ez a menüelem nem található egyik kiválasztott menü alatt sem.
