Taxonomy Menu UI (8.x-1.2) - en to uk translation catalogue (17 entries)

en: Description
uk: Опис

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Parent item
uk: Батьківський пункт

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Menu link title
uk: Назва посилання меню

en: Provide a menu link
uk: Створити посилання в меню

en: Available menus
uk: Доступні меню

en: The menus available to place links in for this content type.
uk: Меню, в яких можливо розмістити посилання для цього типу матеріалів.

en: Default parent item
uk: Початковий батьківський пункт меню

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
uk: Оберіть пункт меню, що буде початково ставати батьком для нового посилання меню під час редагування в формі створення матеріалу.

en: Shown when hovering over the menu link.
uk: Показуване при наведенні мишею на посилання меню.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
uk: Посилання в меню з меншою вагою зображуються перед посиланнями з більшою вагою.

en: Per-content type menu settings
uk: Налаштування меню залежно від типу матеріалу

en: Menu machine name
uk: Машинна назва меню

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
uk: Вибраний пункт меню не міститься в жодному з вибраних меню.
