Taxonomy Menu UI (8.x-1.4) - en to it translation catalogue (16 entries)

en: Description
it: Descrizione

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Weight
it: Peso

en: Parent
it: Genitore

en: Parent item
it: Voce padre

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: Provide a menu link
it: Fornisce una voce del menu

en: Available menus
it: Menu disponibili

en: The menus available to place links in for this content type.
it: I menu a cui si possono aggiungere voci da questo tipo di contenuto.

en: Default parent item
it: Voce del menu genitore predefinita

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
it: Seleziona la voce del menu da usare come genitore predefinito delle nuove voci create durante la modifica dei contenuti.

en: Shown when hovering over the menu link.
it: Visualizzato quando il cursore del mouse passa sopra questa voce del menu.

en: Per-content type menu settings
it: Configurazione menu per tipo di contenuto

en: Menu machine name
it: Nome macchina del menu

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
it: La voce di menu selezionata non è in uno dei menu selezionati.
