Telephone Formatter (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Default country
de: Standard-Land

en: Telephone link format settings
de: Telefonlink-Formateinstellungen

en: Formats telephone fields using google's libphonenumber library
de: Formatiert Telefonfelder mithilfe von Google`s libphonenumber-Bibliothek

en: Telephone format
de: Telefonformat

en: Number as link?
de: Nummer als Link?

en: Default formatter country
de: Standardland des Anzeigeformates

en: List of available formats
de: Liste der verfügbaren Formate

en: Format as link
de: Als Link formatieren

en: If field allows internal telephone numbers you can choose which country this number belongs to by default. It is highly advised to enable telephone validation for this field to ensure that telephone number is valid and can be parsed and reformatted.
de: Wenn das Feld interne Telefonnummern zulässt, können Sie auswählen, zu welchem ​​Land diese Nummer standardmäßig gehört. Es wird dringend empfohlen, die Telefonvalidierung für dieses Feld zu aktivieren, um sicherzustellen, dass die Telefonnummer gültig ist und analysiert und neu formatiert werden kann.

en: - Do not use default country -
de: - Kein Standardland verwenden -

en: Default country: @default_country
de: Standardland: @default_country

en: Formatted telephone
de: Formatierte Telefonnummer
