Text or Link (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (23 entries)

en: Text
id: Teks

en: Open link in new window
id: Buka tautan di jendela baru

en: Link text
id: Teks tautan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: About
id: Tentang

en: Link options
id: Opsi tautan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Link attributes
id: Atribut tautan

en: Trim link text length
id: Panjang potong link teks

en: Add rel="nofollow" to links
id: Tambahkan rel="nofollow" ke tautan

en: Link text trimmed to @limit characters
id: Teks tautan dipangkas ke @limit karakter

en: Link text not trimmed
id: Teks tautan tidak dipangkas

en: Add rel="@rel"
id: Tambahkan rel="@rel"

en: Placeholder for URL
id: Placeholder untuk URL

en: Placeholder for link text
id: Placeholder untuk tautan teks

en: Displaying link text
id: Menampilkan teks tautan

en: Adding attributes to links
id: Menambahkan atribut ke tautan

en: Validating URLs
id: Memvalidasi URL

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
id: Semua tautan divalidasi setelah bidang tautan diisi. Tautan tersebut dapat menyertakan jangkar atau string kueri.

en: Allowed link type
id: Jenis tautan yang diizinkan

en: Setting the allowed link type
id: Mengatur jenis tautan yang diizinkan

en: URL query key value pairs
id: Pasangan nilai kunci kueri URL
