Text or Link (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (27 entries)

en: URL
uk: URL-адреса

en: Text
uk: Текст

en: Open link in new window
uk: Відкривати посилання у новому вікні

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Default value
uk: Базове значення

en: About
uk: Про модуль

en: Link options
uk: Параметри посилання

en: Uses
uk: Використання

en: Field types
uk: Типи полів

en: Link attributes
uk: Атрибути посилання

en: Trim link text length
uk: Скорочувати довжину тексту посилання

en: Add rel="nofollow" to links
uk: Додати до посилань rel="nofollow"

en: Link text trimmed to @limit characters
uk: Текст посилання скорочується до @limit символів

en: Link text not trimmed
uk: Текст посилання не скорочується

en: Add rel="@rel"
uk: Додати rel="@rel"

en: Placeholder for URL
uk: Заповнювач для URL-адреси

en: Placeholder for link text
uk: Заповнювач для тексту посилання

en: Displaying link text
uk: Показ тексту посилання

en: Adding attributes to links
uk: Додавання атрибутів до посилань

en: Validating URLs
uk: Перевірка URL-адрес

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
uk: Всі посилання перевіряються після заповнення поля посилання. Вони можуть містити анкори та рядки запиту.

en: Allowed link type
uk: Дозволені типи посилань

en: Setting the allowed link type
uk: Встановлення дозволених типів посилань

en: URL query key value pairs
uk: Пари ключ значення для URL-запиту

en: URL fragment
uk: Фрагмент URL

en: Is this URL absolute
uk: Чи цей URL абсолютний?

en: If the URL should use a secure protocol
uk: Якщо URL має використовувати безпечний протокол
