Textimage (8.x-3.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Content
ar: المحتوى

en: Enabled
ar: مفعل

en: Size
ar: الحجم

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Outline
ar: الهيكل

en: Preview
ar: معاينة

en: textimage
ar: تكست.إمج

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Mode
ar: النمط

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Media
ar: ميديا

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Color
ar: اللون

en: Position
ar: الوضع

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Font settings
ar: إعدادات الخطوط

en: Image title
ar: عنوان الصورة

en: Extension
ar: امتداد

en: Layout settings
ar: إعداد النسق

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ar: سيتم استخدام هذا النص من طرف قارئات الشاشة، محركات البحث، أو عند الفشل بتحميل الصورة.

en: Text settings
ar: إعدادات النص

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Rotate
ar: التدوير

en: Administer image styles
ar: إدارة أنماط الصور

en: Administer site configuration
ar: إدارة ضبط الموقع

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Nothing
ar: لا شيء
