Textimage (8.x-3.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Content
fr: Contenu

en: Enabled
fr: Activé

en: Size
fr: Taille

en: Center
fr: Centre

en: Outline
fr: Structure

en: Preview
fr: Aperçu

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: UPPERCASE
fr: MAJUSCULES

en: lowercase
fr: minuscules

en: Uppercase Words
fr: Mots en majuscules

en: Top
fr: Haut

en: Path
fr: Chemin

en: Main settings
fr: Paramètres généraux

en: Bottom
fr: Bas

en: Original image
fr: Image originale

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Color
fr: Couleur

en: Padding
fr: Remplissage

en: bottom
fr: bas

en: top
fr: haut

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: Font size
fr: Taille de police

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Top right
fr: Haut droit

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Proceed
fr: Procéder

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: Relative size
fr: Taille relative

en: opacity
fr: opacité

en: Display debugging information
fr: Afficher les informations de débogage

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Case format
fr: Paramètres de la casse

en: Shadow
fr: Ombre

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Opacity
fr: Opacité

en: No image
fr: Pas d'image

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fr: Ce texte sera utilisé par les lecteurs d'écran, les moteurs de recherche, ou lorsque l'image ne peut être chargée.

en: Text settings
fr: Paramètres du texte

en: Default text
fr: Texte par défaut

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Placement
fr: Emplacement

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fr: Le titre apparaît sous forme d'infobulle lorsque l'utilisateur survole l'image avec sa souris.

en: Top center
fr: En haut au centre

en: Bottom center
fr: En bas au centre

en: Rotate
fr: Rotation

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Administer image styles
fr: Administrer les styles d'images

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fr: Le fichier d'image caché %destination existe déjà. Cela peut entrainer des problèmes avec votre configuration de réécriture.

en: Administer site configuration
fr: Administrer la configuration du site

en: Image style
fr: Style d'image

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Nothing
fr: Rien

en: Center left
fr: Au milieu à gauche

en: Center right
fr: Au milieu à droite

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images
