Textimage (8.x-3.0-alpha1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Title
id: Judul

en: Content
id: Konten

en: Enabled
id: Aktif

en: Size
id: Ukuran

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Outline
id: Kerangka

en: Preview
id: Pratinjau

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Path
id: Jalur

en: Bottom
id: Dasar

en: Original image
id: Gambar asli

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Color
id: Warna

en: Position
id: Posisi

en: bottom
id: bawah

en: top
id: atas

en: left
id: kiri

en: right
id: kanan

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: width
id: lebar

en: height
id: tinggi

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Font settings
id: Pengaturan Font

en: Extension
id: Ekstension

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Maximum width
id: Lebar maksimum

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, search engine, atau ketika gambar tidak bisa dimuat.

en: Text settings
id: Pengaturan teks

en: Background image
id: Gambar latar

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
id: Judul digunakan sebagai balon tip ketika pengguna mengarahkan kursor diatas gambar.

en: Top center
id: Tengah atas

en: Bottom center
id: Tengah bawah

en: Rotate
id: Rotasikan

en: Alternative text
id: Teks alternatif

en: Administer image styles
id: Mengelola gaya gambar

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
id: File gambar cache %destination sudah ada Mungkin ada masalah dengan konfigurasi penulisan ulang Anda.

en: Administer site configuration
id: Pengelolaan konfigurasi situs

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Link image to
id: Tautkan gambar ke

en: Image style: @style
id: Gaya gambar: @style

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Center left
id: Kiri tengah

en: Center right
id: Kanan tengah

en: Configure Image Styles
id: Mengonfigurasi Gaya Gambar
