Textimage (8.x-3.0-alpha1) - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Content
it: Contenuto

en: Enabled
it: Attivato

en: Size
it: Dimensione

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Outline
it: Struttura

en: Preview
it: Anteprima

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Path
it: Percorso

en: Main settings
it: Impostazioni principali

en: Bottom
it: In fondo

en: Original image
it: Immagine originale

en: Mode
it: Modalità

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Color
it: Colore

en: Position
it: Posizione

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Font color
it: Colore font

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Font settings
it: Impostazioni caratteri

en: Transparent
it: Trasparente

en: Display debugging information
it: Visualizza le informazioni di debug

en: Extension
it: Estensione

en: Layout settings
it: Impostazioni del layout

en: Opacity
it: Opacità

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà usato da screen reader, motori di ricerca, oppure quando l'immagine non può essere caricata.

en: Text settings
it: Impostazioni del testo

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: Rotate
it: Ruota

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Administer image styles
it: Amministra stili immagini

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
it: Il file dell'immagine in cache %destination esiste già. Potrebbe dipendere da problemi con la configurazione di riscrittura URL.

en: Administer site configuration
it: Amministra la configurazione del sito

en: Image style
it: Stile immagine

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: Linked to content
it: Collegata al contenuto

en: Nothing
it: Niente

en: Center left
it: Centro sinistra

en: Center right
it: Centro destra

en: Configure Image Styles
it: Configurazione stili delle immagini
