Textimage (8.x-3.0-alpha2) - en to ro translation catalogue (53 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Content
ro: Conținut

en: Enabled
ro: Activat

en: Size
ro: Mărime

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Outline
ro: Structură

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Original image
ro: Imaginea originală

en: Mode
ro: Mod

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Color
ro: Culoare

en: Position
ro: Poziție

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Font color
ro: Culoare font

en: width
ro: lățime

en: height
ro: înălțime

en: Top left
ro: Stânga sus

en: Top right
ro: Dreapta sus

en: Bottom right
ro: Dreapta jos

en: Bottom left
ro: Stânga jos

en: URI
ro: URL

en: Font settings
ro: Setări font

en: Extension
ro: Extensie

en: Shadow
ro: Umbră

en: Layout settings
ro: Setările de aspect

en: Maximum width
ro: Lățime maximă

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ro: Acest text va fi utilizat de către cititoarele de ecran, motoarele de căutare, sau când imaginea nu poate fi încărcată.

en: Text settings
ro: Setări text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ro: Titlul este folosit ca un sfat când utilizatorul trece cu mouse-ul peste imagine.

en: Top center
ro: Sus centru

en: Bottom center
ro: Jos centru

en: Rotate
ro: Rotire

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: Administer image styles
ro: Administrați stiluri de imagine

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ro: Fișierul de tip imagine %destination memorat în cache există deja. S-ar putea să fie o problemă cu configurația dumneavoastră de rescriere.

en: Administer site configuration
ro: Administrați configurația site-ului

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Image style: @style
ro: Stil imagine: @style

en: Linked to content
ro: Legat de conținut

en: Nothing
ro: Nimic

en: Center left
ro: Centru stânga

en: Center right
ro: Centru dreapta

en: Default font
ro: Font implicit

en: Configure Image Styles
ro: Configurare Stiluri de Imagine
