Two-factor Authentication (TFA) (8.x-1.10) - en to fi translation catalogue (109 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Body
fi: Sisältö

en: Create a new user account.
fi: Luo uusi käyttäjätili.

en: Subject
fi: Aihe

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Save
fi: Tallenna

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Role
fi: Rooli

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: Services
fi: Palvelut

en: Skip
fi: Ohita

en: Emails
fi: Sähköpostit

en: Reset codes
fi: Palauta koodit

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fi: Käyttäjä %name käytti kertakäyttöisen sisäänkirjautumislinkin %timestamp.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Olet yrittänyt käyttää vanhentunutta kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi linkki allaolevalla lomakkeella.

en: Verify
fi: Tarkista

en: Skip Validation
fi: Ohita tarkastus

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
fi: Olet juuri käyttänyt kertakäyttöisen kirjautumislinkkisi. Linkin käyttö jatkossa ei ole tarpeen. Ole hyvä ja muuta salasanasi.

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Skip and finish
fi: Ohita ja sulje

en: Generate codes
fi: Luo koodit

en: Cookie name
fi: Evästeen nimi

en: Incorrect password.
fi: Virheellinen salasana.

en: Two-factor Authentication
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: Two-factor Authentication (TFA)
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen (2FA)

en: Reset your password
fi: Palauta salasanasi

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Cookie expiration
fi: Evästeen vanhentuminen

en: Enable TFA
fi: Ota kaksivaiheinen tunnistautuminen käyttöön

en: Enable TFA for account authentication.
fi: Ota kaksivaiheinen tunnistautuminen käyttöön kirjautumiseen.

en: Default validation plugin
fi: Tarkistuksen oletustapa

en: Plugin that will be used as the default TFA process.
fi: Tapa, jota oletuksena käytetään kaksivaiheiseen tunnistautumiseen.

en: Login plugins
fi: Kirjautumistavat

en: Plugins that can allow a user to skip the TFA process. If any plugin returns true the user will not be required to follow TFA. <strong>Use with caution.</strong>
fi: Tavat, joilla käyttäjä voi ohittaa kaksivaiheisen kirjautumisprosessin. Jos mikä tahansa tavoista palauttaa arvon tosi, käyttäjän ei tarvitse kirjautua kaksivaiheisesti. <strong>Käytä varoen.</strong>

en: Administer TFA
fi: Hallitse kaksivaiheista tunnistautumista

en: Configure two-factor authentication settings.
fi: Aseta kaksivaiheisen tunnistautumisen asetukset.

en: Two-Factor Authentication
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: Two-factor authentication
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: TFA application
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen sovellus

en: Set up application
fi: Aseta sovellus

en: Reset application
fi: Aseta tunnistautumissovellus uudelleen

en: Trusted browsers
fi: Luotetut selaimet

en: TFA settings and data will be lost. %name can re-enable TFA again from their profile.
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen asetukset ja tiedot häviävät. %name voi ottaa kaksivaiheisen tunnistautumisen uudelleen käyttöön profiilinsa kautta.

en: Are you sure you want to disable your two-factor authentication setup?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kaksivaiheisen tunnistautumisen käytöstä?

en: Your settings and data will be lost. You can re-enable two-factor authentication again from your profile.
fi: Asetuksesi ja tietosi häviävät. Voit ottaa kaksivaiheisen tunnistautumisen uudelleen käyttöön profiilistasi.

en: Confirm your current password
fi: Vahvista nykyisellä salasanallasi

en: TFA has been disabled.
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen on poissa käytöstä.

en: Enter your current password to continue.
fi: Syötä nykyinen salasanasi jatkaaksesi.

en: There was an error during TFA setup. Your settings have not been saved.
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen asettamisessa tapahtui virhe. Asetuksiasi ei tallennettu.

en: Application code verified.
fi: Sovelluskoodi vahvistettu.

en: TFA setup complete.
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen asettaminen onnistui.

en: Set up TFA for account
fi: Aseta tunnukselle kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: TFA disable
fi: Poista kaksivaiheinen tunnistautuminen käytöstä

en: TFA setup
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen asettaminen

en: Enter one of your recovery codes
fi: Syötä yksi palautuskoodeistasi

en: You have no unused codes available.
fi: Sinulla ei ole käyttämättömiä palautuskoodeja.

en: Invalid recovery code.
fi: Virheellinen palautuskoodi.

en: Verify and save
fi: Tarkista ja tallenna

en: Application verification code
fi: Sovelluksen vahvistuskoodi

en: Invalid application code. Please try again.
fi: Virheellinen sovelluskoodi. Yritä uudelleen.

en: Install authentication code application on your mobile or desktop device:
fi: Asenna koodisovellus puhelimeesi tai tietokoneeseesi:

en: Enter this code into your two-factor authentication app or scan the QR code below.
fi: Syötä tämä koodi kaksivaiheisen tunnistautumisen sovellukseesi tai skannaa alla oleva QR-koodi.

en: A verification code will be generated after you scan the above QR code or manually enter the setup code. The verification code is six digits long.
fi: Saat vahvistuskoodin skannaamalla ylläolevan QR-koodin tai syöttämällä asetuskoodin manuaalisesti. Vahvistuskoodi on kuusi numeroa.

en: Not recommended if you are on a public or shared computer.
fi: Älä valitse jos käytät julkista tai jaettua tietokonetta.

en: Trust this browser?
fi: Luota tähän selaimeen?

en: Name this browser
fi: Nimeä tämä selain

en: Existing browsers
fi: Nykyiset selaimet

en: @name (current browser)
fi: @name (nykyinen selain)

en: Generate verification codes from a mobile or desktop application.
fi: Luo vahvistuskoodeja mobiililaitteelta tai tietokonesovelluksesta.

en: Browsers that will not require a verification code during login.
fi: Selaimet, joilla vahvistuskoodia ei tarvita kirjautumiseen.

en: Application codes not enabled.
fi: Sovelluskoodit eivät ole käytössä.

en: Browser not saved.
fi: Selainta ei tallennettu.

en: Browser saved.
fi: Selain tallennettiin.

en: Recovery codes not saved.
fi: Palautuskoodeja ei tallennettu.

en: One setup step remaining. | @count TFA setup steps remain.
fi[0]: Yksi asetusvaihe jäljellä.
fi[1]: @count asetusvaihetta jäljellä.

en: Contact support to reset your access
fi: Ota yhteyttä tukeen palauttaaksesi tunnuksesi käyttöön

en: Encryption Profile
fi: Salausprofiili

en: TFA
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen (2FA)

en: Two-factor authentication (TFA) provides
          additional security for your account. With TFA enabled, you log in to
          the site with a verification code in addition to your username and
          password.
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen (2FA) tuo lisäturvaa käyttäjätunnuksellesi. Jatkossa kirjaudut sisään käyttäjätunnuksen ja salasanan lisäksi vaihtuvalla vahvistuskoodilla.

en: Status: <strong>TFA enabled</strong>, set
              @time. <a href=":url">Disable TFA</a>
fi: Tila: <strong>2FA käytössä</strong>, asetettu @time. <a href=":url">Poista TFA käytöstä</a>

en: Status: <strong>TFA enabled</strong>, set @time.
fi: Tila: <strong>2FA käytössä</strong>, asetettu @time.

en: Status: <strong>TFA disabled</strong>, set @time.
fi: Tila: <strong>2FA pois käytöstä</strong>, asetettu @time.

en: Trusted browsers are a method for
          simplifying login by avoiding verification code entry for a set amount of
          time, @time days from marking a browser as trusted. After @time days, to
          log in you'll need to enter a verification code with your username and
          password during which you can again mark the browser as trusted.
fi: Luotetut selaimet ovat tapa, jolla voit helpottaa sisäänkirjautumistasi välttymällä vahvistukoodin kirjoittamiselta @time päivän ajan merkitsemällä selaimen luotetuksi. @time päivän jälkeen tarvitset kirjautumiseen jälleen vahvistuskoodin ja voit jälleen merkitä selaimen luotetuksi.

en: Optionally, name the browser on your browser (e.g.
            "home firefox" or "office desktop windows"). Your current browser user
            agent is %browser
fi: Voit halutessasi nimetä tämän selaimen (esim. ”koti-Firefox” tai ”työpaikan työpöytä-Windows”). Nykyisen selaimesi selaintunniste on %browser

en: OTP QR Code Prefix
fi: Kertasalasanan QR-koodin etuliite

en: Marked trusted @set
fi: Merkitty luotetuksi @set

en: Marked trusted @set, last used for log in @time
fi: Merkitty luotetuksi @set, käytetty viimeksi kirjautumiseen @time

en: @browser, set @set
fi: @browser, asetettu @set

en: @browser, set @set, last used @time
fi: @browser, asetettu @set, käytetty viimeksi @time

en: Validation Plugin: @plugin
fi: Vahvistustapa: @plugin

en: Having Trouble?
fi: Ongelmia?

en: Allowed Validation plugins
fi: Sallitut vahvistustavat

en: Default Validation plugin
fi: Oletusvahvistustavat

en: Number of times validation skipped: @skipped of @limit
fi: Vahvistus ohitettu @skipped kertaa @limit sallitusta

en: Reset skip validation attempts
fi: Nollaa vahvistuksen ohituskerrat

en: Validation attempts have been reset for user @name.
fi: Käyttäjän @name vahvistuksen ohituskerrat on nollattu.

en: Validation attempts reset for @account by @current_user.
fi: Käyttäjän @name vahvistuksen ohituskerrat on nollattu @current_user toimesta.

en: The two-factor authentication application will be used during this setup and for generating codes during regular authentication. If the application supports it, scan the QR code below to get the setup code otherwise you can manually enter the text code.
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen sovellusta käytetään sen asettamisen aikana sekä sivustolle kirjautuessa vahvistuskoodin luomiseen. Jos sovellus tukee sitä, lue allaoleva QR-koodi, muutoin voit kirjoittaa koodin käsin sovellukseen.

en: Verification code is application generated and @length digits long.
fi: Saat 6 numeroa pitkän vahvistuskoodin sovelluksestasi.

en: Are you sure you want to disable TFA for user %name?
fi: Haluatko varmasti ottaa kaksivaiheisen tunnistautumisen pois käytöstä käyttäjältä %name?

en: You are required to <a href="@link">setup two-factor authentication</a>. You have @remaining attempt left. After this you will be unable to login. | You are required to <a href="@link">setup two-factor authentication</a>. You have @remaining attempts left. After this you will be unable to login.
fi[0]: Sinun tulee <a href="@link">asettaa kaksivaiheinen kirjautuminen</a>. Voit yrittää vielä @remaining kerran, jonka jälkeen et voi enää kirjautua sisään.
fi[1]: Sinun tulee <a href="@link">asettaa kaksivaiheinen kirjautuminen</a>. Voit yrittää vielä @remaining kertaa, jonka jälkeen et voi enää kirjautua sisään.

en: Validation plugins
fi: Vahvistustavat

en: Remember this browser for @time days?
fi: Muista tämä selain @time päivää?

en: No trusted browsers found.
fi: Ei luotettuja selaimia.

en: Configure trusted browsers
fi: Aseta luotettuja selaimia

en: @name has attempted login without using a configured second factor authentication plugin.
fi: @name yritti sisäänkirjautumista ilman asetettua toisen tekijän kirjautumistapaa.
