Threejs field 3d Object (1.0.7) - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: Title
pt: Título

en: File
pt: Arquivo

en: Settings
pt: Configurações

en: File extensions
pt: Extensões de arquivo

en: Options
pt: Opções

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Example
pt: Exemplo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Rotation
pt: Rotação

en: Reference
pt: Referência

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Drag
pt: Arrastar

en: milliseconds
pt: milissegundos

en: Title field
pt: Campo de título

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Files displayed by default
pt: Arquivos exibidos por padrão

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: view actual size
pt: ver tamanho atual

en: Sample original image
pt: Exemplo de imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo de imagem modificada

en: Enable <em>Title</em> field
pt: Habilitar o campo <em>Título</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
pt: O atributo title é utilizado como dica de ferramenta quando o mouse sobrepõe-se à imagem.

en: <em>Title</em> field required
pt: O campo <em>Título</em> é obrigatório

en: Enable Display field
pt: Habilitar campo Exibição

en: File format settings
pt: Configurações de formato de arquivo

en: Title field required
pt: Campo Título é obrigatório

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
pt: O atributo título é usado como dica quando o mouse sobrepõe-se à imagem. Não é recomendado ativar este campo pois ele pode causar problemas com leitores de tela.
