Threejs field 3d Object (1.0.8) - en to tr translation catalogue (30 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: File
tr: Dosya

en: Settings
tr: Ayarlar

en: File extensions
tr: Dosya uzantıları

en: Options
tr: Seçenekler

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Example
tr: Örnek

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: File settings
tr: Dosya ayarları

en: Download link
tr: İndirme: link

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: original
tr: orijinal

en: pixels
tr: piksel

en: Title field
tr: Başlık alanı

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Files displayed by default
tr: Öntanımlı olarak gösterilen dosyalar.

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Sample original image
tr: Özgün resmi örnekle

en: Sample modified image
tr: Değiştirilmiş resmi örnekle

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: <em>Title</em> field required
tr: <em>Başlık</em> alanı zorunludur

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Enable Display field
tr: Gösterme alanını etkinleştir

en: File format settings
tr: Dosya biçimi ayarları

en: Title field required
tr: Başlık alanı zorunludur

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
tr: Başlık özniteliği fare görsel üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilir. Bu alanın etkinleştirilmesi, ekran okuyucularla ilgili sorunlara neden olabileceğinden önerilmez.
