Tide API (8.x-2.0) - en to fil translation catalogue (5 entries)

en: Status
fil: Kalagayan

en: Settings
fil: Mga pagtatakda

en: Name
fil: Pangalan

en: Created
fil: Inilikha

en: Active
fil: Aktibo
