Tide Landing Page (2.0.6) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Links
fr: Liens

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: Email
fr: Courriel

en: Off
fr: Désactivé

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Location
fr: Emplacement

en: Items
fr: Éléments

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Events
fr: Évènements

en: Banner
fr: Bannière

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Profile
fr: Profil

en: Topic
fr: Sujet

en: Link Text
fr: Lier le texte

en: Buttons
fr: Boutons

en: White
fr: Blanc

en: Image Gallery
fr: Galerie Image

en: News
fr: Nouvelles

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Grey
fr: Gris

en: Gallery name
fr: Nom de la galerie

en: Featured
fr: Recommandés

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Campaign
fr: Campagne

en: No image
fr: Pas d'image

en: Phones
fr: Téléphones

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Light
fr: Léger

en: Call to action
fr: Appel à l'action

en: Card
fr: Fiche

en: Default appearance
fr: Apparence par défaut

en: Gallery Images
fr: Images de la galerie

en: Date Range
fr: Intervalle de dates

en: Search Block
fr: Bloc de Recherche

en: Dark
fr: Sombre

en: Header links
fr: Liens d'en-tête

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Placeholder text
fr: Texte de substitution

en: Custom Block Library
fr: Bibliothèque des blocs personnalisés
