Tide Media (8.x-2.0) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Audience
fr: Auditoire

en: On
fr: Activé

en: File
fr: Fichier

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Name
fr: Nom

en: Summary
fr: Résumé

en: Length
fr: Longueur

en: Text
fr: Texte

en: Embedded
fr: Inclus

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Media
fr: Média

en: Sort by
fr: Trier par

en: Department
fr: Département

en: Topic
fr: Sujet

en: Alignment
fr: Alignement

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Apply
fr: Appliquer

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Restricted
fr: Restreint

en: Select images
fr: Sélectionner les images

en: Download URL
fr: URL de téléchargement

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionner un filtre et cliquer sur Appliquer pour voir les résultats

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Embedded video
fr: Vidéo intégrée

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Master
fr: Principal

en: Image browser
fr: Explorateur d'images

en: Media type
fr: Type de média

en: Select media
fr: Choisir un média

en: Add document
fr: Ajouter un document

en: Use local files for reusable media.
fr: Utiliser des fichiers locaux en tant que média réutilisable.

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.
