Tide Site (2.0.5) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Moderated content
fr: Contenu modéré

en: Author
fr: Auteur

en: On
fr: Activé

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Updated
fr: Mis à jour

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Sort by
fr: Trier par

en: author
fr: auteur

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Offset
fr: Décalage

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Domains
fr: Domaines

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Main menu
fr: Menu principal

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
fr: Aucun contenu modéré disponible. Seules les versions de contenu en attente, telles que 'Brouillon', sont listées ici.
