Translation Management Tool (8.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (134 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: user
ja: ユーザー

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Default action
ja: デフォルトアクション

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Administration
ja: 管理

en: Currency
ja: 通貨

en: Action
ja: アクション

en: File
ja: ファイル

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Node ID
ja: ノードID

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: View
ja: ビュー

en: Manage
ja: 管理

en: Unassign
ja: 割り当て解除

en: Unknown
ja: 不明

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Never
ja: なし

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Locale
ja: ロケール

en: configure
ja: 設定

en: Items
ja: アイテム

en: Amount
ja: 量

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Job
ja: ジョブ

en: Owner
ja: 所有者

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Table
ja: テーブル

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Validate
ja: 確認

en: Pending
ja: 処理待ち

en: Key
ja: キー

en: French
ja: フランス語

en: Messages
ja: メッセージ

en: Sources
ja: ソース

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Accepted
ja: 承認済み

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Source type
ja: ソースタイプ

en: Immediately
ja: 即時

en: Not available
ja: 利用不可

en: Reference
ja: 参照

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Cart
ja: カート

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Review
ja: 確認する

en: Finished
ja: 完了

en: Apply
ja: 適用

en: Assign
ja: 割り当て

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Variables
ja: 変数

en: Translated
ja: 翻訳済

en: Translation
ja: 翻訳

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Offset
ja: オフセット

en: German
ja: ドイツ語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: Finish
ja: 終了

en: Download method
ja: ダウンロードの方法

en: unassign
ja: 割り当て解除

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Translate
ja: 翻訳

en: Choose
ja: 選択

en: Target
ja: ターゲット

en: Embed
ja: エンベッド

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Words
ja: 単語

en: Fail
ja: 失敗

en: Pending tasks
ja: 保留中のタスク

en: In progress
ja: 処理中

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: Source language
ja: 元言語

en: Default export format
ja: デフォルトのエクスポート形式

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Workflow settings
ja: ワークフローの設定

en: Item ID
ja: 項目ID

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: The node UUID.
ja: ノードのUUID。

en: Performance settings
ja: パフォーマンスの設定

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Replace variables
ja: 置換変数

en: Simple configuration
ja: 簡易構成

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML
