Translation Management Tool (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (137 entries)

en: Title
it: Titolo

en: user
it: utente

en: Status
it: Stato

en: Default action
it: Azione predefinita

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Administration
it: Amministrazione

en: Currency
it: Valuta

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Manage
it: Gestisci

en: Unassign
it: Non assegnare

en: Status:
it: Stato:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: States
it: Stati

en: User
it: Utente

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Submitted
it: Inserito

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Never
it: Mai

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Filter
it: Filtra

en: Normal
it: Normale

en: configure
it: configura

en: Items
it: Elementi

en: Amount
it: Importo

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Inactive
it: Inattivo

en: Owner
it: Proprietario

en: Table
it: Tabella

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Clone
it: Clona

en: Expose
it: Esponi

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Sort by
it: Ordina per

en: Pending
it: In sospeso

en: normal
it: normale

en: Key
it: Chiave

en: French
it: Francese

en: Messages
it: Messaggi

en: Sources
it: Sorgenti

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Source
it: Sorgente

en: Accepted
it: Accettati

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Source type
it: Tipo di sorgente

en: Not available
it: Non disponibile

en: Reference
it: Riferimento

en: Cart
it: Carrello

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Review
it: Revisione

en: Finished
it: Completato

en: Reason
it: Ragione

en: Apply
it: Applica

en: Assign
it: Assegna

en: Not translated
it: Non tradotto

en: Variables
it: Variabili

en: Translated
it: Tradotto

en: Translation
it: Traduzione

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: German
it: Tedesco

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Data
it: Dati

en: Finish
it: Termina

en: About
it: Informazioni

en: Download method
it: Metodo di download

en: Untranslated
it: Non tradotto

en: Translate
it: Traduci

en: Choose
it: Scegli

en: Embed
it: Integra

en: Checkout settings
it: Impostazioni del processo di acquisto

en: Words
it: Parole

en: Fail
it: Fallito

en: Security settings
it: Impostazioni sicurezza

en: Drupal user
it: Utente Drupal

en: Source language
it: Lingua di origine

en: Providers
it: Fonti esterne

en: Default export format
it: Formato d'esportazione predefinito

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Allowed formats
it: Formati consentiti

en: - All -
it: - Tutto -

en: Workflow settings
it: Impostazioni del flusso di lavoro

en: Item ID
it: ID elemento

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Remove selected
it: Elimina elementi selezionati

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Not translatable
it: Non traducibile

en: Master
it: Principale

en: The node UUID.
it: UUID del nodo.

en: Performance settings
it: Impostazioni per le prestazioni

en: With selection
it: Con la selezione

en: Replace variables
it: Sostituire le variabili

en: Simple configuration
it: Configurazione semplice

en: Basic HTML
it: HTML di base
