Translation Management Tool (8.x-1.0) - en to nl translation catalogue (184 entries)

en: Title
nl: Titel

en: user
nl: gebruiker

en: Default action
nl: Standaard actie

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Administration
nl: Beheer

en: Currency
nl: Valuta

en: Action
nl: Actie

en: Tags
nl: Labels

en: File
nl: Bestand

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: Message
nl: Bericht

en: - None -
nl: - Geen -

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: View
nl: Weergeven

en: Manage
nl: Beheren

en: Unassign
nl: Toewijzing verwijderen

en: Unassigned
nl: Niet toegekend

en: Assigned
nl: Toegewezen aan

en: Unknown
nl: Onbekend

en: States
nl: Statussen

en: User
nl: Gebruiker

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Submitted
nl: Ingediend

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Never
nl: Nooit

en: To
nl: Naar

en: From
nl: Van

en: Normal
nl: Normaal

en: configure
nl: instellen

en: Amount
nl: Bedrag

en: Add to cart
nl: Aan winkelwagen toevoegen

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Inactive
nl: Inactief

en: Job
nl: Vacature

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Jobs
nl: Opdrachten

en: Table
nl: Tabel

en: Allow all
nl: Alles toestaan

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Task
nl: Taak

en: Word count
nl: Aantal woorden

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Validate
nl: Valideren

en: Pending
nl: In afwachting

en: normal
nl: normaal

en: Key
nl: Sleutel

en: French
nl: Frans

en: Messages
nl: Berichten

en: Sources
nl: Bronnen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Source
nl: Bron

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Source type
nl: Brontype

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Reference
nl: Referentie

en: No visible changes
nl: Geen zichtbare verschillen

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Job type
nl: Vacaturetype

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Review
nl: Overzicht

en: Finished
nl: Voltooid

en: Reason
nl: Reden

en: Apply
nl: Toepassen

en: Assign
nl: Toewijzen

en: Not translated
nl: Niet vertaald

en: Variables
nl: Variabelen

en: Translated
nl: Vertaald

en: Translation
nl: Vertaling

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: German
nl: Duits

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Data
nl: Gegevens

en: Finish
nl: Voltooien

en: About
nl: Over

en: Word
nl: Woord

en: Download method
nl: Downloadmethode

en: Suggestions
nl: Suggesties

en: Untranslated
nl: Niet vertaald

en: Translate
nl: Vertalen

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: Embed
nl: Inbedden

en: Checkout settings
nl: Afrekeninstellingen

en: Words
nl: Woorden

en: Fail
nl: Niet geslaagd

en: In progress
nl: Bezig

en: Security settings
nl: Beveiligingsinstellingen

en: Assign to
nl: Toekennen aan

en: Drupal user
nl: Drupalgebruiker

en: Source language
nl: Brontaal

en: Default export format
nl: Standaard exportformaat

en: - Any -
nl: - Elk -

en: Outdated
nl: Gedateerd

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Allowed formats
nl: Toegestane opmaken

en: - All -
nl: - Alle -

en: Workflow settings
nl: Workflow-instellingen

en: Item ID
nl: Item-ID

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Assignee
nl: Gemachtigde

en: Remove selected
nl: Geselecteerde verwijderen

en: Progress
nl: Voortgang

en: There are no items in your cart.
nl: Er zijn geen items in uw winkelwagen.

en: Needs review
nl: Te beoordelen

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van %error_operation met argumenten: @arguments

en: Remote URL
nl: Externe URL

en: Export to
nl: Exporteren naar

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Actor
nl: Acteur

en: Asc
nl: Oplopend

en: Not translatable
nl: Niet vertaalbaar

en: The node UUID.
nl: De node-UUID.

en: Text format settings
nl: Tekstformaatinstellingen

en: - Unassigned -
nl: - Niet toegewezen -

en: Empty cart
nl: Winkelwagen leegmaken

en: Request translation
nl: Vertaling aanvragen

en: @count jobs need to be checked out.
nl: @count opdrachten moeten gecontroleerd worden.

en: Performance settings
nl: Prestatie-instellingen

en: Purge finished jobs
nl: Voltooide opdrachten verwijderen

en: If configured, translation jobs that have been marked as finished will be purged after a given time. The translations itself will not be deleted.
nl: Als ingesteld zullen vertaalopdrachten die als Voltooid gemarkeerd zijn na een bepaalde tijd verwijderd worden. De vertalingen zullen niet verwijderd worden.

en: Target language
nl: Doeltaal

en: The source language.
nl: De brontaal.

en: Local Tasks
nl: Lokale taken

en: Create translation jobs
nl: Maak vertaalopdrachten

en: Submit translation jobs
nl: Vertaalopdrachten indienen

en: Accept and reject translation jobs
nl: Vertaalopdrachten aannemen of afwijzen

en: One job has been created. | @count jobs have been created.
nl[0]: Eén opdracht aangemaakt.
nl[1]: @count opdrachten aangemaakt.

en: Allows local users to process translation jobs.
nl: Stelt lokale gebruikers in staat vertaalopdrachten te verwerken.

en: With selection
nl: Met selectie

en: Singular
nl: Enkelvoud

en: Replace variables
nl: Variabelen vervangen

en: Simple configuration
nl: Eenvoudige configuratie

en: Request translation into language/s
nl: Vertaling aanvragen voor deze talen

en: If the item's source language will be the same as the target language the item will be ignored.
nl: Het item zal genegeerd worden als de bron- en doeltaal gelijk zijn.

en: Use admin theme
nl: Beheerthema gebruiken

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Language key
nl: Taalsleutel

en: View translation jobs
nl: Bekijk vertaalopdrachten

en: The target language.
nl: De doeltaal.

en: Enforce source language
nl: Brontaal afdwingen

en: The source language is determined from the item's source language. If you wish to enforce a different language you can select one after ticking this checkbox. In such case the translation of the language you selected will be used as the source for the translation job.
nl: De brontaal wordt afgeleid van de brontaal van het item. Na het aanvinken van deze checkbox is het mogelijk een andere taal te kiezen. Dan zal de vertaling van de gekozen taal gebruikt worden als bron voor de vertaalopdracht.

en: Gives a bulk operation overview of translation jobs in the system.
nl: Biedt een massaverwerkingsoverzicht van vertaalopdrachten in het systeem.

en: No jobs available.
nl: Geen opdrachten beschikbaar.

en: View translation status of your site and create new jobs.
nl: Vertaalstatus van de site bekijken en nieuwe opdrachten aanmaken.

en: Hide this filter if there are no continuous jobs.
nl: Filter verbergen als er geen doorlopende opdrachten zijn.

en: None of the selected sources can be added to continuous jobs.
nl: Geen van de geselecteerde bronnen kan toegevoegd worden als doorlopende opdracht.

en: Check for continuous jobs
nl: Controleer op doorlopende opdrachten.

en: - Open jobs -
nl: - Openstaande opdrachten -

en: Manage and review existing translation jobs.
nl: Beheer en controleer bestaande vertaalopdrachten.

en: Continuous jobs allow to automatically and continuously submit all new and updated content to the configured translator. Each job has a specific language pair, multiple jobs can be created to translate into and from different languages. Only sources that match the configuration are considered, not selecting anything means that nothing will be translated with that job.
nl: Doorlopende opdrachten maken het mogelijk om automatisch en doorlopend alle nieuwe en bijgewerkte inhoud naar de ingestelde vertaler te verzenden. Een opdracht geld per specifieke taal, meerdere opdrachten kunnen gemaakt worden voor verschillende talen. Alleen bronnen die aan de instellingen voldoen worden aangeboden. Als er niets geselecteerd wordt, zal niets vertaald worden in de opdracht.

en: Format ID
nl: Formaat-ID
