Translation Management Tool (8.x-1.11) - en to uk translation catalogue (189 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: user
uk: користувач

en: Status
uk: Стан

en: Default action
uk: Базова Дія

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Currency
uk: Валюта

en: Action
uk: Дія

en: Tags
uk: Теґи

en: File
uk: Файл

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Test
uk: Тест

en: Message
uk: Повідомлення

en: - None -
uk: - Немає -

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Manage
uk: Керування

en: Unassign
uk: Відмінити призначення

en: Unassigned
uk: Не призначено

en: Assigned
uk: Призначено

en: Status:
uk: Стан:

en: Unknown
uk: Невідомо

en: States
uk: Стани

en: User
uk: Користувач

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Never
uk: Ніколи

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Filter
uk: Фільтр

en: Locale
uk: Мова

en: Normal
uk: Звичайне

en: configure
uk: налаштувати

en: Items
uk: Елементи

en: Amount
uk: Величина

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Inactive
uk: Неактивно

en: Job
uk: Завдання

en: Owner
uk: Власник

en: Jobs
uk: Завдання

en: Table
uk: Таблиця

en: Item count
uk: Число записів

en: Allow all
uk: Дозволити всі

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Provider
uk: Постачальник

en: Clone
uk: Клонувати

en: Expose
uk: Виставляти

en: Task
uk: Завдання

en: Word count
uk: Кількість слів

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Validate
uk: Перевірити

en: Pending
uk: Очікування

en: Key
uk: Ключ

en: French
uk: Французька

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Sources
uk: Джерела

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Source
uk: Джерело

en: Accepted
uk: Прийняте

en: Select list
uk: Список вибору

en: Source type
uk: Тип джерела

en: Empty
uk: Порожньо

en: Immediately
uk: Негайно

en: Not available
uk: Недоступно

en: Reference
uk: Посилання

en: Last change
uk: Остання зміна

en: No visible changes
uk: Змін не помічено

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Cart
uk: Кошик

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Review
uk: Перевірити

en: Finished
uk: Завершено

en: Item Type
uk: Тип елементу

en: Reason
uk: Підстава

en: Apply
uk: Застосувати

en: Assign
uk: Призначити

en: Not translated
uk: Не перекладено

en: Variables
uk: Змінні

en: Translated
uk: Перекладено

en: Translation
uk: Переклад

en: Connect
uk: З'єднання

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Context
uk: Контекст

en: Offset
uk: Зміщення

en: German
uk: Німецька

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Rejected
uk: Відкинуті

en: Data
uk: Дані

en: Finish
uk: Завершити

en: About
uk: Про модуль

en: Word
uk: Слово

en: Download method
uk: Метод завантаження

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: Untranslated
uk: Не перекладено

en: Translate
uk: Перекласти

en: Choose
uk: Вибрати

en: Embed
uk: Вбудоване

en: Checkout settings
uk: Налаштування оформлення

en: Words
uk: Слова

en: Fail
uk: Не пройдено

en: In progress
uk: Виконується

en: Security settings
uk: Налаштування безпеки

en: Reject
uk: Відмовити

en: Assign to
uk: Призначити до

en: State:
uk: Стан:

en: Drupal user
uk: Користувач Drupal

en: Source language
uk: Вихідна мова

en: Providers
uk: Провайдери

en: Default export format
uk: Формат експорту за промовчанням

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Outdated
uk: Застарілий

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Allowed formats
uk: Дозволені формати

en: - All -
uk: - Усе -

en: Workflow settings
uk: Налаштування виконуваних процесів

en: Item ID
uk: ID елементу

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Abort
uk: Перервати

en: Job ID
uk: ID задачі

en: Assignee
uk: Правонаступник

en: Elements
uk: Елементи

en: Progress
uk: Поступ

en: Continuous
uk: Безперервно

en: Needs review
uk: Потребує перевірки

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: Remote URL
uk: Віддалений URL

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Aborted
uk: Припинено

en: Actor
uk: Актор

en: Source text
uk: Оригінал

en: Asc
uk: Зрост

en: Not translatable
uk: Не перекладається

en: Loops
uk: Цикли

en: Master
uk: Головне

en: The node UUID.
uk: UUID матеріалу(ноди).

en: Text format settings
uk: Параметри текстового формату

en: - Unassigned -
uk: - Не призначено -

en: Link to entity
uk: Посилання на сутність

en: Empty cart
uk: Порожній кошик

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: Unprocessed
uk: Без обробки

en: Performance settings
uk: Налаштування швидкодії

en: The source language.
uk: Вихідна мова.

en: Loop count
uk: Число повторів

en: With selection
uk: З вибраним

en: Job State
uk: Стан завдання

en: Singular
uk: Однина

en: Make entity label a link to entity page.
uk: Зробити мітку сутності посиланням на сторінку сутності.

en: Replace variables
uk: Замінити змінні

en: Simple configuration
uk: Проста конфігурація

en: Abort job
uk: Скасувати завдання

en: Task status
uk: Стан завдання

en: Use admin theme
uk: Використовувати адміністративну тему

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Language key
uk: Ключ мови

en: New key
uk: Новий ключ

en: Preview of @title for @target_language
uk: Попередній перегляд @title для мови @target_language
