Translation Management Tool (8.x-1.2) - en to fa translation catalogue (124 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: user
fa: کاربر

en: Status
fa: وضعیت

en: Default action
fa: فعالیت پیشفرض

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Administration
fa: مدیریت

en: Currency
fa: واحد پول

en: Action
fa: عملکرد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: File
fa: فایل

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Test
fa: آزمایش

en: Message
fa: پیغام

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: View
fa: مشاهده

en: Manage
fa: مدیریت

en: Unassign
fa: عزل

en: Assigned
fa: اختصاص یافته

en: Status:
fa: وضعیت:

en: Unknown
fa: نامشخص

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Never
fa: هیچوقت

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Filter
fa: فیلتر

en: Locale
fa: بومی سازی

en: Normal
fa: عادی

en: configure
fa: پیکربندی

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Amount
fa: مقدار

en: Add to cart
fa: افزودن به سبد خرید

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Job
fa: شغل

en: Owner
fa: مالک

en: Table
fa: جدول

en: Checkout
fa: تکمیل سفارش

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Clone
fa: تکرار

en: Expose
fa: نمایش

en: Task
fa: وظیفه

en: Word count
fa: شمارش کلمات

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Pending
fa: معلق

en: Key
fa: کلید

en: French
fa: فرانسوی

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Sources
fa: منابع

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Source
fa: منبع

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Immediately
fa: فورا

en: Reference
fa: ارجاع

en: Plugin
fa: افزونه

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Review
fa: بازبینی

en: Finished
fa: پایان

en: Reason
fa: دلیل

en: Apply
fa: تایید

en: Assign
fa: اختصاص

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: Variables
fa: متغیرها

en: Translated
fa: ترجمه شده

en: Translation
fa: ترجمه

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Offset
fa: جابجایی

en: German
fa: آلمانی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Data
fa: داده

en: Finish
fa: پایان

en: About
fa: درباره

en: Download method
fa: روش دانلود

en: Untranslated
fa: ترجمه نشده

en: Translate
fa: ترجمه

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Checkout settings
fa: تنظیمات فرایند تکمیل سفارش

en: Fail
fa: شکست

en: Security settings
fa: تنظیمات امنیتی

en: Drupal user
fa: کاربر دروپال

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Outdated
fa: قدیمی

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Workflow settings
fa: تنظیمات گردش کار

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: Remote URL
fa: آدرس دوردست

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها
