Translation Management Tool (8.x-1.4) - en to hi translation catalogue (99 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: Status
hi: अवस्था

en: Default action
hi: डिफ़ॉल्ट कार्रवाई

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: File
hi: फ़ाइल

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Unassign
hi: निरस्त करें

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: States
hi: अवस्थाएं

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Locale
hi: लोकेल

en: Normal
hi: सामान्य

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: Table
hi: तालिका

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Task
hi: कार्य

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: French
hi: फ्रेंच

en: Messages
hi: संदेश

en: Sources
hi: स्रोत

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Source
hi: स्रोत

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Source type
hi: स्रोत प्रकार

en: Not available
hi: अनुपलब्ध

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Finished
hi: संपूर्ण

en: Apply
hi: लागू करें

en: Assign
hi: निर्दिष्ट करना

en: Not translated
hi: अनुवादित नहीं

en: Translated
hi: अनुवाद

en: Translation
hi: अनुवाद

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: German
hi: जर्मन

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Translate
hi: अनुवाद

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल
