Translation Management Tool (8.x-1.8) - en to tr translation catalogue (145 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: user
tr: kullanıcı

en: Status
tr: Durum

en: Default action
tr: Varsayılan eylem

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Closed
tr: Kapalı

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Administration
tr: Yönetim

en: Currency
tr: Para birimi

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: File
tr: Dosya

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: Message
tr: İleti

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Unassign
tr: Atamayı kaldır

en: Assigned
tr: Atandı

en: Status:
tr: Durum:

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: States
tr: Durumlar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Never
tr: Asla

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: configure
tr: yapılandır

en: Items
tr: Öğeler

en: Amount
tr: Miktar

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Inactive
tr: Devre dışı

en: Job
tr: İş

en: Owner
tr: Sahibi

en: Jobs
tr: İşler

en: Table
tr: Tablo

en: Checkout
tr: Kasa

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Clone
tr: Kopya

en: Expose
tr: Çıkar

en: Task
tr: Görev

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Key
tr: Anahtar

en: French
tr: Fransızca

en: Messages
tr: İletiler

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Source type
tr: Kaynak türü

en: Empty
tr: Boş

en: Immediately
tr: Anında

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Reference
tr: Kaynak

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Cart
tr: Sepet

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Reason
tr: Sebep

en: Apply
tr: Uygula

en: Assign
tr: Ata

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Translation
tr: Çeviri

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: German
tr: Almanca

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Data
tr: Veri

en: Finish
tr: Bitir

en: About
tr: Hakkında

en: Download method
tr: İndirme yöntemi

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Translate
tr: Çevir

en: Embed
tr: Göm

en: Checkout settings
tr: Kasa ayarları

en: Fail
tr: Kalan

en: In progress
tr: Devam eden

en: Security settings
tr: Güvenlik ayarları

en: Assign to
tr: Atanacak kullanıcı

en: Source language
tr: Kaynak dil

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Workflow settings
tr: İş akışı ayarları

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Elements
tr: Öğeler

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: From language
tr: Bu dilden

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Link to entity
tr: Varlık bağlantısı

en: Empty cart
tr: Sepeti Boşalt

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Performance settings
tr: Performans ayarları

en: Make entity label a link to entity page.
tr: Varlık etiketini, varlık sayfasına yönelik bir bağlantı yap.

en: Replace variables
tr: Değişkenleri değiştir

en: Simple configuration
tr: Basit yapılandırma

en: Delete Job
tr: İşi Sil

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Language key
tr: Dil anahtarı
