TMGMT DeepL Integration (2.2.11) - en to de translation catalogue (98 entries)

en: Author
de: Autor

en: Subject
de: Betreff

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Default
de: Standard

en: Ignore tags
de: Tags ignorieren

en: Created
de: Erstellt

en: Page
de: Seite

en: Desc
de: Absteigend

en: Sort by
de: Sortierung

en: Arabic
de: Arabisch

en: English
de: Englisch

en: French
de: Französisch

en: Italian
de: Italienisch

en: Spanish
de: Spanisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Korean
de: Koreanisch

en: Apply
de: Anwenden

en: Offset
de: Versatz

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Chinese (simplified)
de: Chinesisch (vereinfacht)

en: Czech
de: Tschechisch

en: Danish
de: Dänisch

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Finnish
de: Finnisch

en: German
de: Deutsch

en: Greek
de: Griechisch

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Russian
de: Russisch

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: off
de: aus

en: Translator
de: Übersetzer

en: Entries
de: Einträge

en: Source language
de: Ausgangssprache

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Estonian
de: Estnisch

en: Latvian
de: Lettisch

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Operations links
de: Aktionslinks

en: Portuguese (Brazilian)
de: Portugiesisch (Brasilianisch)

en: Translation Management
de: Übersetzungs-Management

en: Asc
de: Aufsteigend

en: Target language
de: Zielsprache

en: Auth key
de: Authentifizierungsschlüssel

en: The time that the entity was created.
de: Der Erstellungszeitpunkt der Entität.

en: Automatically accept
de: Automatisch akzeptieren

en: @translator is not available. Make sure it is properly <a href=:configured>configured</a>.
de: @translator ist nicht verfügbar. Bitte sicherstellen, dass die <a href=":configured">Konfiguration</a> korrekt ist.

en: DeepL Translator
de: DeepL-Übersetzer

en: TMGMT implementation of DeepL Translate Service.
de: TMGMT-Implementierung des DeepL-Übersetzungsdienstes.

en: Sets which kind of tags should be handled.
de: Legt fest, welche Art von Tags verarbeitet werden sollen.

en: Comma-separated list of XML tags which never split sentences
de: Durch Komma getrennte Liste von XML-Tags, die niemals Sätze aufteilen

en: Comma-separated list of XML tags whose content is never translated
de: Durch Komma getrennte Liste von XML-Tags, deren Inhalt nie übersetzt wird

en: Sets whether the translation engine should first split the input into sentences.
de: Legt fest, ob die Übersetzungsschnittstelle die Eingaben zunächst in Sätze aufteilen soll.

en: Sets whether the translation engine should preserve some aspects of the formatting, even if it would usually correct some aspects.
de: Legt fest, ob die Übersetzungsschnittstelle einige Aspekte der Formatierung beibehalten soll, auch wenn sie normalerweise einige Aspekte korrigieren würde.

en: Tag handling
de: Tag-Verarbeitung

en: Non-splitting tags
de: Nicht-aufteilende Tags

en: Comma-separated list of XML tags which never split sentences.
de: Durch Komma getrennte Liste von XML-Tags, die niemals Sätze aufteilen.

en: Comma-separated list of XML tags whose content is never translated.
de: Durch Komma getrennte Liste von XML-Tags, deren Inhalt nie übersetzt wird.

en: Split sentences
de: Sätze aufteilen

en: Preserve formatting
de: Formatierung beibehalten

en: English (British)
de: Englisch (britisch)

en: English (American)
de: Englisch (amerikanisch)

en: Portuguese (excluding Brazilian Portuguese)
de: Portugiesisch (außer brasilianisches Portugiesisch)

en: Translation API endpoint url.
de: URL der Übersetzungs-API.

en: DeepL API authentication key
de: DeepL API-Key

en: Norwegian (Bokmål)
de: Norwegisch (Bokmål)

en: Select DeepL glossary
de: DeepL Glossar auswählen

en: Use selected glossary to customize translations (only glossaries with matching source and target language are listed).
de: Verwenden Sie das ausgewählte Glossar, um die Übersetzungen anzupassen (nur Glossare mit übereinstimmender Ausgangs- und Zielsprache werden aufgelistet).

en: DeepL glossary
de: DeepL Glossar

en: Allow multiple glossaries for source/ target language combination.
de: Mehrere Glossare für die Kombination von Ausgangs- und Zielsprache erlauben.

en: TMGMT DeepL glossaries integration.
de: Glossar-Integration für TMGMT DeepL.

en: Add DeepL glossary
de: DeepL Glossar hinzufügen

en: Sync DeepL glossaries
de: DeepL Glossare synchronisieren

en: Add and modify DeepL glossaries.
de: DeepL Glossare hinzufügen und bearbeiten.

en: Delete DeepL glossary entities.
de: DeepL Glossareinträge löschen.

en: DeepL glossary item
de: DeepL Glossareintrag

en: Syncing glossaries
de: Synchronisiere Glossare

en: The name of the glossary.
de: Der Name des Glossars.

en: The language in which the source texts in the glossary are specified.
de: Die Quellsprache der Texte im Glossar.

en: The language in which the target texts in the glossary are specified.
de: Die Zielsprache der Texte im Glossar.

en: The author of the glossary entry.
de: Der Autor des Glossareintrags.

en: Glossary Id
de: Glossar ID

en: The glossary id.
de: Die ID des Glossars.

en: A boolean that indicates if the newly created glossary can already be used in translate requests.
de: Ein boolesches Feld, das angibt, ob das neu erstellte Glossar bereits in Übersetzungsanfragen benutzt werden kann.

en: The number of entries in the glossary.
de: Die Anzahl von Einträgen im Glossar.

en: The format in which the glossary entries are provided.
de: Das Format, in dem die Glossareinträge vorliegen.

en: DeepL glossaries
de: DeepL Glossare

en: Created the %label DeepL glossary.
de: Das DeepL Glossar %label wurde erstellt.

en: Saved the %label DeepL glossary.
de: Das DeepL Glossar %label wurde gespeichert.

en: Glossary item
de: Glossareintrag
