TMGMT Translator OpenAI (1.0.1-rc3) - en to de translation catalogue (12 entries)

en: Service Provider
de: Internet-Dienstanbieter

en: API Key
de: API-Schlüssel

en: Advanced
de: Erweitert

en: Model
de: Modell

en: Temperature
de: Temperatur

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: API key
de: API-Key

en: Prompt
de: Eingabeaufforderung

en: Translation Management
de: Übersetzungs-Management

en: @translator is not available. Make sure it is properly <a href=:configured>configured</a>.
de: @translator ist nicht verfügbar. Bitte sicherstellen, dass die <a href=":configured">Konfiguration</a> korrekt ist.

en: Prompt of the system role. \n\nYou can adjust tone of the translated text and/or adjust style of the text. Supported tokens: <strong>%source%</strong> - source language (translate from), <strong>%target%</strong> - target language (translate to)
de: Aufforderung der Systemrolle. \n\nSie können den Ton des übersetzten Textes und/oder den Stil des Textes anpassen. Unterstützte Token: <strong>%source%</strong> - Ausgangssprache (übersetzen aus), <strong>%target%</strong> - Zielsprache (übersetzen in)

en: The maximum number of tokens to generate. Requests can use up to 16,384 or 32,768 tokens shared between prompt and completion. The exact limit varies by model. (One token is roughly 4 characters for normal English text)
de: Die maximale Anzahl der zu erzeugenden Token. Anfragen können bis zu 16.384 oder 32.768 Token verwenden, die zwischen Eingabeaufforderung und Abschluss aufgeteilt werden. Die genaue Grenze variiert je nach Modell. (Ein Token entspricht etwa 4 Zeichen für normalen englischen Text)
