Token (8.x-1.14) - en to nl translation catalogue (175 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Value
nl: Waarde

en: Author
nl: Auteur

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Number
nl: Getal

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Parents
nl: Bovenliggenden

en: Name
nl: Naam

en: Book
nl: Boek

en: Path
nl: Pad

en: format
nl: formaat

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: The name of the menu.
nl: De naam van het menu.

en: Menu link
nl: Menulink

en: Roles
nl: Rollen

en: File size
nl: Bestandsgrootte

en: Count
nl: Aantal

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Domain
nl: Domein

en: Last
nl: Laatste

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Random
nl: Willekeurig

en: Root
nl: Basis

en: Available tokens
nl: Beschikbare tokens

en: First
nl: Eerste

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Menus
nl: Menu's

en: Language code
nl: Taalcode

en: Extension
nl: Extensie

en: Keys
nl: Sleutels

en: Interface language
nl: Taal van de editor

en: Node count
nl: Het aantal nodes

en: About
nl: Over

en: Content language
nl: Taal van de inhoud

en: Path prefix
nl: Padvoorvoegsel

en: Direction
nl: Richting

en: IP address
nl: IP-adres

en: Root term
nl: Hoofd term.

en: Uses
nl: Gebruikt

en: MIME type
nl: MIME-type

en: Menu links
nl: Menulinks

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Language name
nl: Taalnaam

en: Base name
nl: Basisnaam

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: No tokens available.
nl: Geen tokens beschikbaar.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
nl: Klik op een token om het toe te voegen aan het veld dat het laatst aangeklikt is.

en: Translation source node
nl: Vertaling originele node

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
nl: Biedt een gebruikersinterface voor de Token API en enkele ontbrekende kern-tokens.

en: Insert this token into your form
nl: Plaats deze token in uw formulier

en: First click a text field to insert your tokens into.
nl: Klik eerst een tekstveld aan om uw tokens in te plaatsen.

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
nl: De verklaring van de laatste wijziging aan de node.

en: The title of the current page.
nl: De titel van de huidige pagina.

en: The URL of the current page.
nl: De URL van de huidige pagina.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
nl: Het paginanummer van de huidige pagina wanneer gepagineerde lijsten worden gebruikt.

en: The source node for this current node's translation set.
nl: De bronnode voor de vertalingset van de huidige node.

en: Account cancellation URL
nl: URL om account op te heffen

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
nl: De URL van de bevestigingspagina om het gebruikersaccount te verwijderen.

en: One-time login URL
nl: Link voor eenmalige aanmelding

en: The URL of the one-time login page for the user account.
nl: De URL van de pagina voor eenmalige log-in tot het gebruikersaccount.

en: Tokens related to menu links.
nl: Tokens gerelateerd aan menulinks.

en: The unique ID of the menu link.
nl: De unieke ID van de menulink

en: The title of the menu link.
nl: De titel van de menulink

en: The URL of the menu link.
nl: De URL van de menulink.

en: The menu link's parent.
nl: Het bovenliggende menu-item.

en: Tokens related to the current page request.
nl: Tokens gerelateerd aan de huidige pagina-aanvraag.

en: Page number
nl: Paginanummer

en: The book page associated with the node.
nl: De boekpagina die geassocieerd is met de node.

en: The menu link for this node.
nl: De menulink voor deze node.

en: The menu link's root.
nl: Het eerste onderdeel van het menu van de link.

en: The extension of the file.
nl: De extensie van het bestand.

en: Tokens related to the current date and time.
nl: Tokens gerelateerd aan de huidige datum en tijd.

en: The URL of the @entity.
nl: De URL van de @entity.

en: The content type of the node.
nl: Het inhoudstype van de node.

en: Tokens related to content types.
nl: Tokens gerelateerd aan inhoudstypes.

en: The name of the content type.
nl: De naam van het inhoudstype.

en: The unique machine-readable name of the content type.
nl: De systeemnaam van dit inhoudstype.

en: The optional description of the content type.
nl: De optionele beschrijving van het inhoudstype.

en: The number of nodes belonging to the content type.
nl: Het aantal nodes dat hoort bij dit inhoudstype.

en: The URL of the content type's edit page.
nl: De URL van de inhoudstype-bewerkpagina.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van de taxonomieterm.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
nl: De systeemnaam van de woordenlijst.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
nl: De URL van de woordenlijst-bewerkpagina.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
nl: Het specifieke argument van de huidige pagina (bijv. 'arg:1' op de pagina 'node/1' retourneert '1').

en: Tokens related to URLs.
nl: Tokens gerelateerd aan URL's.

en: Relative URL
nl: Relatieve URL

en: The relative URL.
nl: De relatieve URL.

en: The absolute URL.
nl: De absolute URL.

en: Tokens related to menus.
nl: Tokens gerelateerd aan menu's.

en: The unique machine-readable name of the menu.
nl: De systeemnaam van het menu.

en: The optional description of the menu.
nl: De optionele beschrijving van het menu.

en: Menu link count
nl: Menulinkteller

en: The number of menu links belonging to the menu.
nl: Het aantal menulinks die bij dit menu horen.

en: The URL of the menu's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van dit menu.

en: The menu of the menu link.
nl: Het menu dat bij deze menulink hoort.

en: The URL of the menu link's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van deze menulink.

en: The user roles associated with the user account.
nl: De rollen van het gebruikersaccount.

en: Brief URL
nl: Korte URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
nl: De URL zonder het protocol en de afsluitende backslash.

en: Tokens related to arrays of strings.
nl: Tokens gerelateerd aan arrays van tekenreeksen.

en: The first element of the array.
nl: Het eerste element van het array.

en: The last element of the array.
nl: Het laatste element van het array.

en: The number of elements in the array.
nl: Het aantal elementen van het array.

en: The array reversed.
nl: Het omgekeerde array.

en: The array of keys of the array.
nl: Een array van sleutels van het array.

en: Imploded
nl: Geïmplodeerd

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
nl: De waarden van de array aan elkaar verbonden met een aangepast tekstelement tussen iedere waarde

en: A date in '@type' format. (%date)
nl: Een datum in het formaat '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
nl: De hoofdterm van de taxonomietermen.

en: File byte size
nl: Bestandsgrootte in bytes

en: The size of the file, in bytes.
nl: De bestandsgrootte, in bytes.

en: Query string value
nl: Query-waarde

en: The value of a specific query string field of the current page.
nl: De waarde van een specifiek query-veld van de huidige pagina.

en: A random number from 0 to @max.
nl: Een willekeurig getal van 0 tot @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
nl: Een willekeurige hash. De mogelijke hash-algoritmes zijn: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
nl: Poging tot het uitvoeren van tokenvervanging voor token type %type zonder de benodigde gegevens

en: @type field.
nl: @type-veld

en: No tokens available
nl: Er zijn geen tokens beschikbaar

en: Token registry caches cleared.
nl: Token register-cache geleegd.

en: The path component of the URL.
nl: Het padcomponent van de URL.

en: Unaliased URL
nl: URL zonder alias

en: The unaliased URL.
nl: De URL zonder alias

en: The specific value of the array.
nl: De specifieke waarde van de array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
nl: De lijst met tokens die gebruikt kunnen worden in e-mails, staat hieronder.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
nl: Een array van alle bovenliggende termen van de term, beginnende met de hoofdterm.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
nl: Een array van alle bovenliggende menu-items van de menu link, beginnende met het hoofditem.

en: Original @entity
nl: Originele @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
nl: De originele @entity-data als de @entity wordt bijgewerkt of opgeslagen.

en: The base name of the file.
nl: De basisnaam van het bestand.

en: This field supports tokens.
nl: Dit veld ondersteunt tokens.

en: List of @type values
nl: Lijst van @type-waardes

en: Tokens for lists of @type values.
nl: Tokens voor lijsten van @type-waardes.

en: Browse available tokens.
nl: Door beschikbare tokens bladeren.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
nl: Beschikbare variabelen zijn: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The language code.
nl: De taalcode.

en: @type field. Also known as %labels.
nl: @type-veld. Ook bekend als %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
nl: Tokens of token-types niet gedefinieerd als array

en: Tokens or token types missing name property
nl: Tokens of token-types zonder de eigenschap 'name'

en: Token types do not have any tokens defined
nl: Token-types zonder gedefinieerde tokens

en: Token types are not defined but have tokens
nl: Token-types zijn niet gedefinieerd, maar hebben wel tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
nl: Token of token-types worden door meerdere modules gedefinieerd

en: Image with image style
nl: Afbeelding met afbeeldingsstijl

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
nl: Het MIME-type (image/png, image/bmp, etc.) van de afbeelding.

en: The file size of the image.
nl: De bestandsgrootte van de afbeelding.

en: The height the image, in pixels.
nl: Het hoogte van de afbeelding, in pixels.

en: The width of the image, in pixels.
nl: De breedte van de afbeelding, in pixels.

en: The URI to the image.
nl: De URI van de afbeelding.

en: The URL to the image.
nl: De URL van de afbeelding.

en: @type type with delta @delta
nl: @type-type met delta @delta

en: Represents the image in the given image style.
nl: Vertegenwoordigt de afbeelding in de opgegeven afbeeldingsstijl.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
nl: De <a href=":project">Token</a>-module voorziet in een gebruikersinterface voor het token-systeem van de site en voegt aanvullende tokens toe die veel gebruikt worden tijdens het ontwikkelen van de site. Tokens zijn speciaal opgemaakte stukken tekst die vervangen worden door dynamisch gegenereerde waardes. Zie voor meer informatie, zowel over het Token-systeem als de aanvullende gereedschappen die door de Token-module voorzien worden, de online documentatie voor de <a href=":online">Token-module</a>.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
nl: De website heeft een gedeeld token-systeem voor het beschikbaar maken en gebruiken van tokens. Hierdoor kan elke module eenvoudig tokens beschikbaar stellen zonder telkens het wiel opnieuw uit te vinden. Het waarborgt ook consistentie in de notatie van tokens, waardoor het systeem voor eindgebruikers beter bruikbaar is.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
nl: De lijst van de nu beschikbare tokens op deze site staat hieronder.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
nl: %name gebruikt de volgende ongeldige tokens: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
nl: Berekende menulink van de node (alleen beschikbaar tijdens het opslaan).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
nl[0]: %name moet minimaal één token bevatten.
nl[1]: %name moet minimaal @count tokens bevatten.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
nl[0]: %name mag maximaal één token bevatten.
nl[1]: %name mag maximaal @count tokens bevatten.

en: Tokens related to books.
nl: Tokens gerelateerd aan boeken.

en: Title of the book.
nl: Titel van het boek.

en: The author of the book.
nl: De auteur van het boek.

en: Top level of the book.
nl: Bovenste niveau van het boek.

en: Parent of the current page.
nl: Bovenliggende pagina.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
nl: Een lijst van de bovenliggende pagina's voor de node, vanaf de root.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
nl: Dit veld ondersteunt tokens. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
nl: Tokens gerelateerd aan willekeurige data.

en: The IP address of the current user.
nl: Het IP-adres van de huidige gebruiker.

en: The language of the @entity.
nl: De taal van de @entity.

en: Tokens related to site language.
nl: Tokens gerelateerd aan de sitetaal.

en: The language name.
nl: De naam van de taal.
