Token (8.x-1.3) - en to pt translation catalogue (152 entries)

en: Title
pt: Título

en: Value
pt: Valor

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Number
pt: Número

en: Parent
pt: Pai

en: Parents
pt: Ascendentes

en: Name
pt: Nome

en: format
pt: Formato

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Count
pt: Contagem

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Last
pt: Último

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Random
pt: Aleatório

en: Root
pt: Raiz

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: First
pt: Primeiro

en: Reversed
pt: Invertido

en: Extension
pt: Extensão

en: Keys
pt: Chaves

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: About
pt: Sobre

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: Uses
pt: Usos

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: Menu links
pt: LIgações do menu

en: Current date
pt: Data atual

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Link ID
pt: ID ligações

en: Base name
pt: Nome base

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Clique em um token para inseri-lo no campo que você clicou por último.

en: Translation source node
pt: Tradução do Nó original

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de utilizador para a API de Token e alguns tokens core em falta.

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: Current page
pt: Página atual

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das alterações mais recentes feitas neste nó.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: O URL da página actual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual na visualização de listas paginadas.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O nó de origem para o conjunto de tradução do nó atual.

en: Account cancellation URL
pt: URL de cancelamento de conta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pt: O URL para confirmar o eliminar de página para a conta de utilizador.

en: One-time login URL
pt: URL de autenticação única

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pt: O URL da página de autenticação única para a conta do utilizador.

en: Tokens related to menu links.
pt: Tokens relacionados com links de menu.

en: The unique ID of the menu link.
pt: O ID único do link de menu.

en: The title of the menu link.
pt: o título do menu de ligações

en: The URL of the menu link.
pt: O URL do link de menu.

en: Tokens related to the current page request.
pt: Tokens relacionados com o pedido da página actual.

en: Page number
pt: Número de página

en: The book page associated with the node.
pt: A página de livro associada ao nó.

en: The menu link for this node.
pt: O link de menu para este nó.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: Tokens related to the current date and time.
pt: Tokens relacionados com a data e hora actual.

en: The URL of the @entity.
pt: A URL de @entity.

en: The content type of the node.
pt: O tipo de conteúdo do nó.

en: Tokens related to content types.
pt: Tokens relacionados com tipos de conteúdo.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O único nome legível por máquina do tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pt: O numero de nós pertencendo ao tipo de conteúdo.

en: The URL of the content type's edit page.
pt: O URL da página de edição do tipo de conteúdo.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pt: O URL da página de edição do termo de taxonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O único nome legível por máquina do vocabulário.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pt: O URL da página de edição do vocabulário.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pt: O argumento especifico da página actual (ex: 'arg:1' na página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
pt: Tokens relacionados a URL's.

en: Relative URL
pt: URL relativo

en: The relative URL.
pt: O URL relativo.

en: Absolute URL
pt: URL absoluto

en: The absolute URL.
pt: O URL absoluto.

en: Tokens related to menus.
pt: Tokens relacionados com menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único legível-por-máquina do menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contagem de ligações do menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
pt: O numero de links de menu pertencendo ao menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pt: O URL da página de edição do menu.

en: The menu of the menu link.
pt: O menu do link de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: O URL da página de edição do ligação no menu.

en: The user roles associated with the user account.
pt: As funções associadas com a conta do utilizador.

en: Brief URL
pt: URL Breve

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pt: O URL sem o protocolo e a barra invertida final.

en: Tokens related to arrays of strings.
pt: Tokens relacionados com arrays de frases.

en: The first element of the array.
pt: O primeiro elemento do array.

en: The last element of the array.
pt: O último elemento do array.

en: The number of elements in the array.
pt: O número de elementos no array.

en: The array reversed.
pt: O array revertido.

en: The array of keys of the array.
pt: O array de chaves do array.

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pt: Os valores do array juntos com uma frase customizada entre cada valor.

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: A data no formato '@type'. (%date)

en: File byte size
pt: Tamanho em bytes do ficheiro

en: The size of the file, in bytes.
pt: O tamanho do ficheiro, em bytes.

en: Query string value
pt: Valor da frase do query

en: The value of a specific query string field of the current page.
pt: O valor de um campo especifica de frase de query da página actual.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pt: A tentar executar a substituição de token para o tipo de token %type sem os dados necessários

en: @type field.
pt: Campo de @type.

en: No tokens available
pt: Nenhum token disponível

en: The path component of the URL.
pt: O componente de path do URL.

en: The specific value of the array.
pt: O valor especifico de cada array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pt: A lista de tokens disponíveis que podem ser usados em e-mails é fornecida abaixo.

en: Original @entity
pt: @entity original

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pt: Os dados originais da @entity se estiver a ser actualizado ou gravado.

en: The base name of the file.
pt: O nome base do ficheiro.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: List of @type values
pt: Lista de valores @type

en: Tokens for lists of @type values.
pt: Tokens para listas de valores @type.

en: Browse available tokens.
pt: Explorar tokens disponíveis.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: Variáveis disponíveis: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: @type field. Also known as %labels.
pt: Campo @type. Também conhecido como %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
pt: Tokens ou tipos de token não definidos como arrays

en: Tokens or token types missing name property
pt: Tokens ou tipos de token sem propriedade de nome

en: Token types do not have any tokens defined
pt: Os tipos de token não têm nenhum token definido

en: Token types are not defined but have tokens
pt: Os tipos de token não estão definidos, mas contêm tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
pt: Token ou tipos de token são definidos por vários módulos

en: Image with image style
pt: Imagem com estilo de imagem

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
pt: O tipo MIME (image/png, image/bmp, etc.) da imagem.

en: The file size of the image.
pt: O tamanho do ficheiro da imagem.

en: The height the image, in pixels.
pt: A altura da imagem, em píxeis.

en: The width of the image, in pixels.
pt: A largura da imagem, em pixels.

en: The URI to the image.
pt: A URI da imagem.

en: The URL to the image.
pt: A URL da imagem.

en: @label tokens.
pt: Tokens @label.

en: @type type with delta @delta
pt: Tipo @type com delta @delta

en: Represents the image in the given image style.
pt: Apresenta a imagem no estilo de imagem fornecido.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
pt: O módulo <a href=":project">Token</a> fornece uma interface de utilizador para o sistema de tokens do site. Adiciona também alguns tokens adicionais que são usados extensivamente durante o desenvolvimento do site. Os tokens são blocos de texto especialmente formatados que servem como espaços reservados para um valor gerado dinamicamente. Para obter mais informações, sobre o sistema de token e as ferramentas adicionais fornecidas pelo módulo Token, consulte a <a href=":online">documentação on-line</a>.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
pt: O seu site usa um sistema de tokens partilhado para expor e usar tokens de espaço reservado e seus valores de substituição apropriados. Isto permite que qualquer módulo forneça tokens de espaço reservado para strings sem ter que reinventar a roda. Garante também consistência na sintaxe usada para tokens, tornando o sistema como um todo mais fácil de usar pelos utilizadores finais.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
pt: A lista dos tokens disponíveis atualmente neste site é mostrada abaixo.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: %name está a usar os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
pt: Ligação do menu calculado para o nó (disponível apenas durante a gravação do nó).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
pt[0]: %name deve conter pelo menos um token.
pt[1]: %name deve conter pelo menos @count tokens.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
pt[0]: %name deve conter no máximo um token.
pt[1]: %name deve conter no máximo @count tokens.

en: Tokens related to books.
pt: Tokens relacionados a livros.

en: Title of the book.
pt: Título do livro.

en: The author of the book.
pt: O autor do livro.

en: Top level of the book.
pt: Nível de topo do livro.

en: Parent of the current page.
pt: Pai da página atual.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
pt: Um array de todos os pais do nó, começando na raiz.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
pt: Este campo suporta tokens. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
pt: Tokens relacionados a dados aleatórios.

en: The IP address of the current user.
pt: O endereço IP do utilizador atual.
