Token (8.x-1.3) - en to ru translation catalogue (171 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Value
ru: Значение

en: Author
ru: Автор

en: Description
ru: Описание

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Number
ru: Число

en: Parent
ru: Родитель

en: Parents
ru: Родители

en: Name
ru: Название

en: Book
ru: Книга

en: Path
ru: Путь

en: Menu
ru: Меню

en: format
ru: формат

en: Content type
ru: Тип материала

en: The name of the menu.
ru: Имя меню.

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Roles
ru: Роли

en: File size
ru: Размер файла

en: Count
ru: Количество

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Last
ru: Последний

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Random
ru: Случайно

en: Root
ru: Корень

en: Tokens
ru: Токены

en: Token
ru: Токен

en: Available tokens
ru: Доступные токены

en: First
ru: Первый

en: Reversed
ru: Оборот

en: Menus
ru: Меню

en: Extension
ru: Расширение

en: Keys
ru: Ключи

en: Node count
ru: Количество материалов

en: About
ru: Информация

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Root term
ru: Корневой термин

en: Uses
ru: Использование

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Array
ru: Массив

en: Link ID
ru: ID ссылки.

en: Base name
ru: Основное имя

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: No tokens available.
ru: Нет доступных токенов.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ru: Кликните для вставки токена в последнее выбранное поле.

en: Translation source node
ru: Перевод исходного материала

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ru: Обеспечивает пользовательский интерфейс для Token API и некоторые пропущенные токены ядра.

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот токен в вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
ru: Сначала кликните в текстовое поле, чтобы вставить токены.

en: Current page
ru: Текущая страница

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ru: Разъяснение самых последних изменений, внесенных в материал.

en: The title of the current page.
ru: Заголовок текущей страницы.

en: The URL of the current page.
ru: URL текущей страницы.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ru: Номер текущей страницы при показе списка страниц.

en: The source node for this current node's translation set.
ru: Исходный материал для данного набора переводов материала.

en: Account cancellation URL
ru: URL аннулирования учётной записи

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ru: URL подтверждения удаления страницы для пользовательской учётной записи.

en: One-time login URL
ru: URL одноразового входа

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ru: URL страницы одноразового входа для пользовательской учётной записи.

en: Tokens related to menu links.
ru: Токены, связанные со ссылками меню.

en: The unique ID of the menu link.
ru: Уникальный ID ссылки меню.

en: The title of the menu link.
ru: Заголовок ссылки меню.

en: The URL of the menu link.
ru: URL ссылки меню.

en: The menu link's parent.
ru: Родитель ссылки меню.

en: Tokens related to the current page request.
ru: Токены, связанные с запросом текущей страницы.

en: Page number
ru: Номер страницы

en: The book page associated with the node.
ru: Страница подшивки, связанная с этим материалом.

en: The menu link for this node.
ru: Ссылка в меню для этого материала.

en: The menu link's root.
ru: Корень ссылки меню.

en: Hash
ru: Хэш

en: The extension of the file.
ru: Расширение файла.

en: Tokens related to the current date and time.
ru: Токены, связанные с текущей датой и временем.

en: The URL of the @entity.
ru: URL @entity.

en: The content type of the node.
ru: Тип этого материала.

en: Tokens related to content types.
ru: Токены, связанные с типами материалов.

en: The name of the content type.
ru: Имя типа материала.

en: The unique machine-readable name of the content type.
ru: Уникальное машинное имя типа материала.

en: The optional description of the content type.
ru: Необязательное описание типа содержимого.

en: The number of nodes belonging to the content type.
ru: Количество материалов определенного типа.

en: The URL of the content type's edit page.
ru: URL страницы редактирования типа содержимого

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ru: URL страницы редактирования термина таксономии.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ru: Уникальное машинное имя словаря.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ru: URL страницы редактирования словаря.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ru: Определенный аргумент текущей страницы (например, 'arg:1' на странице 'node/5' вернет '5').

en: Tokens related to URLs.
ru: Токены, связанные с URL.

en: Relative URL
ru: Относительный URL

en: The relative URL.
ru: Относительный URL-адрес.

en: Absolute URL
ru: Абсолютный URL

en: The absolute URL.
ru: Абсолютный URL-адрес.

en: Tokens related to menus.
ru: Токены, связанные с меню.

en: The unique machine-readable name of the menu.
ru: Уникальное машинное имя меню

en: The optional description of the menu.
ru: Необязательное описание меню.

en: Menu link count
ru: Счетчик ссылок меню

en: The number of menu links belonging to the menu.
ru: Количество пунктов меню

en: The URL of the menu's edit page.
ru: URL страницы редактирования меню.

en: The menu of the menu link.
ru: Меню, принадлежащее ссылке меню.

en: The URL of the menu link's edit page.
ru: URL страницы редактирования ссылки меню.

en: The user roles associated with the user account.
ru: Роли, относящиеся к учётной записи пользователя.

en: Brief URL
ru: Короткий URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ru: URL без протокола и закрывающего слэша

en: Tokens related to arrays of strings.
ru: Токены, связанные с массивами строк.

en: The first element of the array.
ru: Первый элемент массива.

en: The last element of the array.
ru: Последний элемент массива.

en: The number of elements in the array.
ru: Количество элементов в массиве.

en: The array reversed.
ru: Массив пересортирован.

en: The array of keys of the array.
ru: Массив ключей массива.

en: Imploded
ru: Разбито

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
ru: Значения массива объединились с пользовательской строкой в/между каждым значением.

en: A date in '@type' format. (%date)
ru: Дата в формате '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
ru: Корневой термин дерева терминов таксономии.

en: File byte size
ru: Размер файла в байтах

en: The size of the file, in bytes.
ru: Размер файла, в байтах.

en: Query string value
ru: Значение строки запроса

en: The value of a specific query string field of the current page.
ru: Значение определенного поля строки запроса текущей страницы.

en: A random number from 0 to @max.
ru: Случайное число от 0 до @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
ru: Случайный хэш. Возможные алгоритмы хэширования: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
ru: Попытка выполнить замену токена для типа токенов %type без необходимой информации

en: @type field.
ru: Поле @type.

en: No tokens available
ru: Нет доступных токенов

en: Token registry caches cleared.
ru: Кэши реестра токенов очищены.

en: The path component of the URL.
ru: Компонент пути URL.

en: Unaliased URL
ru: URL без синонима

en: The unaliased URL.
ru: URL, лишенный синонима.

en: The specific value of the array.
ru: Определенное значение массива.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ru: Список доступных токенов, которые могут быть использованы в email-адресах, представлены ниже.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских терминов таксономии, начиная с корневого.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских ссылок меню, начиная с корневой.

en: Original @entity
ru: Первоначальный @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ru: Оригинальный @entity, когда @entity обновляется или сохраняется.

en: The base name of the file.
ru: Основное имя файла.

en: This field supports tokens.
ru: Это поле поддерживает токены.

en: List of @type values
ru: Список значений @type

en: Tokens for lists of @type values.
ru: Токены для списков значений @type.

en: Browse available tokens.
ru: Просмотр доступных токенов.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ru: Допустимые переменные: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: @type field. Also known as %labels.
ru: Поле @type. Также известное как %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
ru: Токены или типы токенов, не являющиеся массивами.

en: Tokens or token types missing name property
ru: У токенов или типов токенов отсутствует название.

en: Token types do not have any tokens defined
ru: Для типов токенов не задано ни одного токена.

en: Token types are not defined but have tokens
ru: Типы токенов не определены, но имеют токены

en: Token or token types are defined by multiple modules
ru: Токен или тип токена задан в нескольких модулях.

en: Image with image style
ru: Изображение со стилем

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
ru: Тип MIME (image/png, image/bmp и т.п.) изображения.

en: The file size of the image.
ru: Размер файла изображения

en: The height the image, in pixels.
ru: Высота изображения, в пикселях.

en: The width of the image, in pixels.
ru: Ширина изображения, в пикселях.

en: The URI to the image.
ru: URI изображения.

en: The URL to the image.
ru: URL изображения.

en: @label tokens.
ru: @label токены.

en: Represents the image in the given image style.
ru: Представляет изображение в данном стиле.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
ru: Модуль <a href=":project">Token</a> предоставляет пользовательский интерфейс для системы токенов. Он также добавляет токены, которые широко используются при разработке сайта. Токены - это специально отформатированные фрагменты текста, которые служат заполнителями для динамически генерируемого значения. Для получения дополнительной информации, касающейся как системы токенов, так и дополнительных инструментов, предоставляемых модулем Token, смотрите <a href=":online">онлайн-документацию</a>.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
ru: Ваш сайт использует общую систему для предоставления токенов и использования их значений. Это позволяет любому модулю предоставлять токены без необходимости изобретать велосипед. Это также обеспечивает согласованность синтаксиса, используемого для токенов, что упрощает использование системы в целом конечными пользователями.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
ru: Список доступных в данный момент на этом сайте токенов приведен ниже.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ru: %name использует следующие недопустимые токены: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
ru: Вычисленная ссылка на меню для материала (доступна только во время сохранения материала).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
ru[0]: %name должен содержать хотя бы один токен.
ru[1]: %name должен содержать хотя бы @count токена.
ru[2]: %name должен содержать хотя бы @count токенов.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
ru[0]: %name должен содержать не более одного токена.
ru[1]: %name должно содержать не более @count токенов.
ru[2]: %name должно содержать не более @count токенов.

en: Tokens related to books.
ru: Токены, связанные с книгами.

en: Title of the book.
ru: Название книги.

en: The author of the book.
ru: Автор книги.

en: Top level of the book.
ru: Верхний уровень книги.

en: Parent of the current page.
ru: Родитель текущей страницы.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родителей материала, начиная с корневого.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
ru: Это поле поддерживает токены. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
ru: Токены, связанные со случайными данными.

en: The IP address of the current user.
ru: IP адрес текущего пользователя.
