Token (8.x-1.14) - en to id translation catalogue (183 entries)

en: Title
id: Judul

en: Value
id: Nilai

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Content types
id: Jenis konten

en: Number
id: Angka

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: Path
id: Jalur

en: Content type
id: Jenis konten

en: The name of the menu.
id: Nama menu.

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: Roles
id: Peran

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Count
id: Jumlah

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Last
id: Terakhir

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Random
id: Acak

en: Root
id: Akar utama

en: Tokens
id: Token

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: First
id: Pertama

en: Reversed
id: Terbalik

en: Menus
id: Menu

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Extension
id: Ekstension

en: Keys
id: Kunci

en: Interface language
id: Bahasa antarmuka

en: Node count
id: Jumlah node

en: About
id: Tentang

en: Content language
id: Bahasa konten

en: Path prefix
id: Awalan path

en: Direction
id: Arah

en: IP address
id: Alamat IP

en: Root term
id: Akar istilah

en: Uses
id: Penggunaan

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Language name
id: Nama bahasa

en: Link ID
id: ID tautan

en: Base name
id: Nama dasar

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The source node for this current node's translation set.
id: Node sumber untuk himpunan terjemahan ini node saat ini.

en: Account cancellation URL
id: URL pembatalan akun

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
id: URL halaman konfirmasi untuk menghapus akun pengguna.

en: One-time login URL
id: URL sekali login

en: The URL of the one-time login page for the user account.
id: URL halaman login sekali pakai untuk akun pengguna.

en: Tokens related to menu links.
id: Token yang berkaitan dengan tautan menu.

en: The unique ID of the menu link.
id: ID unik tautan menu.

en: The title of the menu link.
id: Judul tautan menu

en: The URL of the menu link.
id: URL tautan menu

en: The menu link's parent.
id: Induk tautan menu

en: Tokens related to the current page request.
id: Token yang berhubungan dengan permintaan halaman saat ini.

en: Page number
id: Nomor halaman

en: The book page associated with the node.
id: Halaman buku yang berkaitan dengan node.

en: The menu link for this node.
id: Tautan menu untuk node ini

en: The menu link's root.
id: Akar tautan menu.

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: Tokens related to the current date and time.
id: Token yang berhubungan dengan tanggal dan waktu saat ini.

en: The URL of the @entity.
id: URL @entity.

en: The content type of the node.
id: Jenis konten dari node.

en: Tokens related to content types.
id: Token yang berhubungan dengan jenis konten.

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.

en: The unique machine-readable name of the content type.
id: Nama unik yang dapat dibaca mesin dari jenis konten.

en: The optional description of the content type.
id: Deskripsi opsional dari jenis konten.

en: The number of nodes belonging to the content type.
id: Jumlah node yang termasuk dalam jenis konten.

en: The URL of the content type's edit page.
id: URL halaman edit jenis konten.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
id: URL halaman edit istilah taksonomi.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
id: Nama kosakata unik yang dapat dibaca mesin.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
id: URL halaman edit kosakata.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
id: Argumen spesifik dari halaman saat ini (misalnya 'arg:1' pada halaman 'node/1' mengembalikan '1').

en: Tokens related to URLs.
id: Token terkait dengan URL.

en: Relative URL
id: URL Relatif

en: The relative URL.
id: URL relatif.

en: Absolute URL
id: URL absolut

en: The absolute URL.
id: URL absolut.

en: Tokens related to menus.
id: Token terkait dengan menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
id: Nama menu yang unik dan dapat dibaca oleh mesin.

en: The optional description of the menu.
id: Deskripsi opsional dari menu.

en: Menu link count
id: Jumlah tautan menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
id: Jumlah tautan menu yang termasuk dalam menu.

en: The URL of the menu's edit page.
id: URL halaman edit menu.

en: The menu of the menu link.
id: Menu dari tautan menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
id: URL halaman edit tautan menu.

en: The user roles associated with the user account.
id: Peran pengguna yang terkait dengan akun pengguna.

en: Brief URL
id: URL Singkat

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
id: URL tanpa protokol dan garis miring di belakangnya.

en: Tokens related to arrays of strings.
id: Token yang terkait dengan array string.

en: The first element of the array.
id: Elemen pertama dari array.

en: The last element of the array.
id: Elemen terakhir dari array.

en: The number of elements in the array.
id: Jumlah elemen dalam array.

en: The array reversed.
id: Susunan array terbalik.

en: The array of keys of the array.
id: Array kunci dari array.

en: Imploded
id: Meledak

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
id: Nilai-nilai array digabungkan bersama dengan string kustom di antara setiap nilai.

en: A date in '@type' format. (%date)
id: Tanggal dalam format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
id: Istilah akar dari istilah taksonomi.

en: File byte size
id: Ukuran byte berkas

en: The size of the file, in bytes.
id: Ukuran file, dalam byte.

en: Query string value
id: Nilai string kueri

en: The value of a specific query string field of the current page.
id: Nilai bidang string kueri tertentu dari halaman saat ini.

en: A random number from 0 to @max.
id: Angka acak dari 0 hingga @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
id: Hash acak. Algoritma hashing yang mungkin adalah: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
id: Mencoba melakukan penggantian token untuk tipe token %type tanpa data yang diperlukan

en: @type field.
id: Bidang @type.

en: No tokens available
id: Tidak ada token yang tersedia

en: Token registry caches cleared.
id: Cache registri token dihapus.

en: The path component of the URL.
id: Komponen jalur dari URL.

en: Unaliased URL
id: Bukan URL alias

en: The unaliased URL.
id: URL yang tidak di-alias.

en: The specific value of the array.
id: Nilai spesifik dari array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
id: Daftar token yang tersedia yang dapat digunakan dalam email tersedia di bawah ini.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
id: Array semua induk istilah, dimulai dari akarnya.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
id: Array semua induk tautan menu, dimulai dari root.

en: Original @entity
id: @entity asli

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
id: Data @entity asli jika @entity sedang diperbarui atau disimpan.

en: The base name of the file.
id: Nama dasar file.

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: List of @type values
id: Daftar dari nilai @type

en: Tokens for lists of @type values.
id: Token untuk daftar nilai @type.

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
id: Variabel yang tersedia adalah: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: The language code.
id: Kode bahasa

en: @type field. Also known as %labels.
id: Bidang @type. Juga dikenal sebagai %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
id: Token atau jenis token yang tidak didefinisikan sebagai array

en: Tokens or token types missing name property
id: Token atau jenis token yang tidak memiliki properti nama

en: Token types do not have any tokens defined
id: Jenis token tidak memiliki token yang didefinisikan

en: Token types are not defined but have tokens
id: Jenis token tidak didefinisikan tetapi memiliki token

en: Token or token types are defined by multiple modules
id: Jenis token atau token didefinisikan oleh beberapa modul

en: Image with image style
id: Gambar dengan gaya gambar

en: The MIME type (image/png, image/bmp, etc.) of the image.
id: Jenis MIME (image/png, image/bmp, dll.) gambar.

en: The file size of the image.
id: Ukuran file gambar.

en: The height the image, in pixels.
id: Tinggi gambar, dalam piksel.

en: The width of the image, in pixels.
id: Lebar gambar, dalam piksel.

en: The URI to the image.
id: URI ke gambar.

en: The URL to the image.
id: URL ke gambar.

en: @label tokens.
id: Token @label.

en: @type type with delta @delta
id: Jenis @type dengan delta @delta

en: Represents the image in the given image style.
id: Merepresentasikan gambar dalam gaya gambar yang diberikan.

en: The <a href=":project">Token</a> module provides a user interface for the site token system. It also adds some additional tokens that are used extensively during site development. Tokens are specially formatted chunks of text that serve as placeholders for a dynamically generated value. For more information, covering both the token system and the additional tools provided by the Token module, see the <a href=":online">online documentation</a>.
id: Modul <a href=":project">Token</a> menyediakan antarmuka pengguna untuk sistem token situs. Modul ini juga menambahkan beberapa token tambahan yang digunakan secara ekstensif selama pengembangan situs. Token adalah potongan teks yang diformat secara khusus yang berfungsi sebagai penampung nilai yang dihasilkan secara dinamis. Untuk informasi lebih lanjut, yang mencakup sistem token dan alat tambahan yang disediakan oleh modul Token, lihat <a href=":online">dokumentasi online</a>.

en: Your website uses a shared token system for exposing and using placeholder tokens and their appropriate replacement values. This allows for any module to provide placeholder tokens for strings without having to reinvent the wheel. It also ensures consistency in the syntax used for tokens, making the system as a whole easier for end users to use.
id: Situs web Anda menggunakan sistem token bersama untuk mengekspos dan menggunakan token placeholder dan nilai penggantinya yang sesuai. Hal ini memungkinkan modul apa pun untuk menyediakan token placeholder untuk string tanpa harus membuat ulang. Hal ini juga memastikan konsistensi dalam sintaks yang digunakan untuk token, membuat sistem secara keseluruhan lebih mudah digunakan oleh pengguna akhir.

en: The list of the currently available tokens on this site are shown below.
id: Daftar token yang saat ini tersedia di situs ini ditunjukkan di bawah ini.

en: %name is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %name menggunakan token yang tidak valid berikut ini: @invalid-tokens.

en: Computed menu link for the node (only available during node saving).
id: Tautan menu yang dihitung untuk node (hanya tersedia selama penyimpanan node).

en: %name must contain at least one token. | %name must contain at least @count tokens.
id[0]: %name harus berisi setidaknya satu token.
id[1]: %name harus berisi setidaknya @count token.

en: %name must contain at most one token. | %name must contain at most @count tokens.
id[0]: %name harus berisi paling banyak satu token.
id[1]: %name harus berisi paling banyak @count token.

en: Tokens related to books.
id: Token yang terkait dengan buku.

en: Title of the book.
id: Judul buku.

en: The author of the book.
id: Penulis buku ini.

en: Top level of the book.
id: Tingkat teratas dari buku ini.

en: Parent of the current page.
id: Induk dari halaman saat ini.

en: An array of all the node's parents, starting with the root.
id: Array dari semua induk node, dimulai dari akar.

en: This field supports tokens. @browse_tokens_link
id: Bidang ini mendukung token. @browse_tokens_link

en: Tokens related to random data.
id: Token yang terkait dengan data acak.

en: The IP address of the current user.
id: Alamat IP pengguna saat ini.

en: The language of the @entity.
id: Bahasa dari @entity.

en: Tokens related to site language.
id: Token yang terkait dengan bahasa situs.

en: The language name.
id: Nama bahasa.

en: Whether the language is written left-to-right (ltr) or right-to-left (rtl).
id: Apakah bahasa tersebut ditulis dari kiri ke kanan (ltr) atau dari kanan ke kiri (rtl).

en: The domain name to use for the language.
id: Nama domain yang akan digunakan untuk bahasa tersebut.

en: Path prefix for URLs in the language.
id: Awalan jalur untuk URL dalam bahasa.

en: The active user interface language.
id: Bahasa antarmuka pengguna yang aktif.

en: The active content language.
id: Bahasa konten yang aktif.

en: Translation source term
id: Istilah sumber terjemahan

en: The source term for this current term's translation set.
id: Istilah sumber untuk kumpulan terjemahan istilah saat ini.
