Custom Tokens (8.x-1.0-alpha4) - en to hi translation catalogue (12 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Name
hi: नाम

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: UUID
hi: युयुआइङी
