Tour UI (8.x-1.0-beta2) - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Development
hi: उद्विकास

en: Language
hi: भाषा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Weight
hi: मान

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Top
hi: ऊपर

en: Add
hi: जोड़ें

en: Text
hi: लेख

en: Bottom
hi: तल

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Location
hi: स्थान

en: Attributes
hi: गुण

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Tours
hi: परिक्रम
