Rules Essentials (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Save
ja: 保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Path
ja: パス

en: Event
ja: イベント

en: Component
ja: コンポーネント

en: Continue
ja: 継続

en: Filter
ja: フィルター

en: Add condition
ja: 条件を追加

en: Add action
ja: アクションを追加

en: Conditions
ja: 条件

en: System
ja: システム

en: Events
ja: イベント

en: Clone
ja: 複製

en: Operator
ja: オペレータ

en: Threshold
ja: しきい値

en: Rules
ja: ルール

en: Negate
ja: 否定

en: Identifier
ja: 識別子

en: Rule
ja: ルール

en: List position
ja: 並び順

en: Status report
ja: サイトの状態

en: Scheduled evaluation date
ja: 予定評価日時

en: Rules Scheduler
ja: Rules スケジューラー

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Delete a scheduled task
ja: 予定タスクの削除

en: Scheduled date
ja: 予定日時

en: Scheduled date and time stamp
ja: 予定の日付とタイムスタンプ

en: User provided identifier
ja: ユーザー指定の識別子

en: ID to recognize this specific scheduled task
ja: 特定の予定タスクを判別するID

en: Machine name: @name
ja: システム内部名称: @name

en: Delete scheduled tasks
ja: 予定タスクを削除

en: Reload form
ja: フォームを再読み込み

en: Schedule component evaluation
ja: コンポーネントを評価する予定を立てる

en: Rules scheduler
ja: ルールスケジューラー

en: Task identifier
ja: タスク識別子

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
ja: コンポーネントかタスク識別子のいずれかを指定する必要があります。

en: Delete tasks by component name
ja: コンポーネント名でタスクを削除

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
ja: すべての予定タスクを削除するコンポーネントを選択してください。

en: Delete tasks
ja: タスクを削除

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
ja: %configに関連付けられている予定タスクを削除しました。

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
ja: 予定タスク %id を本当に削除しますか？

en: Task %tid has been deleted.
ja: タスク %tid を削除しました。

en: Component %label has been scheduled.
ja: コンポーネント %label を予定に入れました。

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
ja: 予定タスクのコンポーネントは削除されます。

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
ja: 同じ識別子で区別されているすべてのタスクは削除されます。

en: Scheduled Rules components
ja: 予定済みルールコンポーネント

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
ja: 時間とcronによって実行する予定済みルールコンポーネント

en: The internal ID of the scheduled component
ja: 予定コンポーネントの内部ID

en: Component name
ja: コンポーネント名

en: The name of the component
ja: コンポーネントの名称

en: Create media
ja: メディアの作成

en: Matching text
ja: 一致するテキスト

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: Plural]
en: Enabled
ja: 有効
