Activity Tracker (1.1.0) - en to ja translation catalogue (50 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Comments
ja: コメント

en: Last updated
ja: 最終更新

en: new
ja: 新規

en: updated
ja: 更新

en: Name
ja: 名前

en: Statistics
ja: 統計

en: Published
ja: 掲載

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Updated date
ja: 更新日時

en: 1 new | @count new
ja[0]: 新規 1
ja[1]: 新規 @count

en: @time ago
ja: @time 前

en: Activity
ja: アクティビティ

en: About
ja: アバウト

en: Nid
ja: ノードID

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Uses
ja: 機能

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Uid
ja: ユーザーID

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Whether or not the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうか。

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Tracking new and updated site content
ja: サイトの新規・更新コンテンツを追跡

en: Tracking user-specific content
ja: ユーザー単位のコンテンツの追跡

en: My recent content
ja: 自分の最新コンテンツ

en: Enables tracking of recent content for users.
ja: ユーザーが最近のコンテンツ履歴を利用できるようにする

en: Indexed %count content items for tracking.
ja: トラッキングのため、%count個のコンテンツアイテムがインデックスされました。

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ユーザーが作成したりコメントしたノードのノードID。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ja: ノードに関係する（作成したかコメントした）ユーザーのユーザーID。

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが最後に更新された、あるいはコメントが残された日時。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: Tracker - User
ja: トラッカー - ユーザー

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが掲載されているかどうか。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: Tracker settings
ja: トラッカーの設定

en: Cron index limit
ja: cron でのインデックス作成上限

en: Nodes user posted/commented on
ja: ユーザーが投稿あるいはコメントしたノード

en: UID of a nodes user posted/commented on
ja: ユーザーが投稿あるいはコメントしたノードのノードID

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Activity</em> tab from the user's profile page.
ja: 特定のユーザーの新しいコンテンツや更新されたコンテンツを追うには、ユーザーのプロフィールページで <em>アクティビティ</em> タブを選択してください。

en: Activity Tracker
ja: アクティビティトラッカー

en: The Activity Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the <a href=":tracker">online documentation for the Activity Tracker module</a>.
ja: アクティビティー・トラッカー・モジュールでは、サイトで最後に追加および更新されたコンテンツが表示され、各ユーザーが作成した新規コンテンツをフォローすることができます。このモジュールには構成オプションがありません。より詳しい情報は、<a href=":tracker">Activity Tracker モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <a href=":recent">Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
ja: <a href=":recent">最近のコンテンツ</a>ページでは、新しく追加されたり更新されたコンテンツが新しい順に表示され、コンテンツタイプやタイトル、投稿者名、コメント数、最終更新日時が項目として並びます。文章に変更が加えられたり新しいコメントが追加されると、コンテンツが更新されたとみなされます。<em>自分の最新コンテンツ</em>タブは、現在ログイン中のユーザーに一覧を絞り込みます。

en: The {node}.nid this record tracks.
ja: このレコードが追跡する {node}.nid。

en: Boolean indicating whether the node is published.
ja: ノードが公開されているかどうかを示す真偽値です。

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
ja: 最後にノードが保存された時またはコメントされた時の Unix タイムスタンプです。

en: The {user}.nid this record tracks.
ja: このレコードが追跡する {user}.nid。

en: The {users}.uid of the node author or commenter.
ja: ノードの作成者またはコメント入力者の {users}.uid。

en: The Unix timestamp when the user was most recently saved or commented on.
ja: 最後にユーザーが保存された時またはコメントされた時の Unix タイムスタンプです。
