Trance (8.x-1.0) - en to hu translation catalogue (56 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Description
hu: Leírás

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat, vagy beküldési irányelvek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Help
hu: Súgó

en: View
hu: Megtekintés

en: ID
hu: Azonosító

en: Created
hu: Létrehozva

en: Custom
hu: Egyéni

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: Authored by
hu: Szerző

en: Id
hu: Azonosító

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan visszaállítható?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: @type: deleted %title revision %revision.
hu: @type: %title %revision. változata törölve lett.

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Revision information
hu: Változatinformáció

en: Publishing status
hu: Közzététel állapota

en: Copy of the revision from %date.
hu: %date napon készült változat másolata.

en: Revert to earlier revision
hu: Visszatérés korábbi változatra

en: Delete earlier revision
hu: Korábbi változat törlése

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Revision log message
hu: Változatnapló-üzenet

en: Briefly describe the changes you have made.
hu: Az elvégzett változtatások rövid leírása.

en: Revision timestamp
hu: Változat időbélyege

en: The time that the current revision was created.
hu: Az időpont, mikor az aktuális változatot létrehozták.

en: Revision user ID
hu: Változatot készítő felhasználó azonosítója

en: The user ID of the author of the current revision.
hu: Az aktuális változat szerzőjének felhasználói azonosítója.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Revision translation affected
hu: Változat fordítása érintve

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hu: Azt jelöli, hogy a fordítás utolsó módosítása a jelenlegi változathoz tartozik.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: Revert to earlier revision of a translation
hu: Visszatérés egy fordítás korábbi változatára

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
hu: Biztosan vissza legyen állítva @language fordítás a %revision-date időpontban használt változatra?

en: Revert content shared among translations
hu: Fordítások között megosztott tartalom visszaállítása

en: @label revision
hu: @label változat

en: This text will be displayed on the <em>Add cms content item</em> page.
hu: Ez a szöveg fog megjelenni a <em>CMS tartalomelem hozzáadása</em> oldalon.
