Trance (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Edit
it: Modifica

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Revisions
it: Revisioni

en: Authored by
it: Creato da

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: @type: deleted %title revision %revision.
it: @type: eliminata la revisione %revision di %title.

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Create @name
it: Crea @name

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Revision timestamp
it: Data e ora della revisione

en: The time that the current revision was created.
it: La data e l'ora in cui la revisione corrente è stata creata

en: The user ID of the author of the current revision.
it: ID utente dell' autore della revisione corrente.

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Revert to earlier revision of a translation
it: Ripristinare la versione precedente di una traduzione

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni
