Trance (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Edit
ja: 編集

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Help
ja: ヘルプ

en: View
ja: ビュー

en: Created
ja: 作成

en: Custom
ja: カスタム

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Id
ja: ID

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Language code
ja: 言語コード

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: @type: deleted %title revision %revision.
ja: @type: %titleのリビジョン%revisionが削除されました。

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: The ID of the entity.
ja: エンティティの ID

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Revision timestamp
ja: リビジョンのタイムスタンプ

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: Revision user ID
ja: リビジョンのユーザーID

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Revert to earlier revision of a translation
ja: 前のリビジョンの翻訳に戻す

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: The UUID of the entity.
ja: エンティティの UUID

en: @label revision
ja: @labelリビジョン
