Transaction (8.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (36 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Transactions
id: Transaksi

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Types
id: Jenis

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: n/a
id: t/t

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Log message
id: Pesan log

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Details
id: Rincian

en: Amount
id: Jumlah

en: Operation
id: Operasi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Generic
id: Umum

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Properties
id: Properti

en: Bundles
id: Bundel

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Bundle ID
id: ID Bundel

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
id: Nama yang bisa dibaca mesin sudah digunakan. Harus unik.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
id: Nama unik tebaca-mesin mengandung huruf, angka dan garis bawah.

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: The user ID of the author.
id: ID pengguna dari penulis.

en: - Create -
id: - Membuat -

en: Target entity type ID
id: ID jenis entitas target
