Transaction (8.x-1.0-alpha4) - en to de translation catalogue (49 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Transactions
de: Transaktionen

en: List
de: Liste

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Types
de: Typen

en: Label
de: Beschriftung

en: View
de: Ansicht

en: n/a
de: nicht vorhanden

en: Continue
de: Weiter

en: Options
de: Optionen

en: All
de: Alle

en: Log message
de: Protokollnachricht

en: Authored by
de: Geschrieben von

en: Amount
de: Betrag

en: Operation
de: Aktion

en: Authored on
de: Geschrieben am

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Undefined
de: Nicht definiert

en: Replacement patterns
de: Ersetzungsmuster

en: Workflow
de: Arbeitsablauf

en: Generic
de: Allgemein

en: Transaction
de: Transaktion

en: Balance
de: Kontostand

en: Detail
de: Details

en: Execute
de: Ausführen

en: Machine name
de: Systemname

en: Transaction type
de: Transaktions-Typ

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Bundles
de: Subtypen

en: Created by
de: Erstellt von

en: Machine-readable name
de: Systemname

en: transactions
de: Transaktionen

en: transaction
de: Transaktion

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
de: Ungültiger Systemname. Bitte einen anderen Namen als %invalid eingeben.

en: Bundle ID
de: Subtyp-ID

en: Force saving immediately
de: Sofort speichern

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
de: Statt am Ende einer Auswertung zu speichern (und so nur ein einziges Mal speichern zu müssen), wird jeweils sofort gespeichert.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
de: Dieser Systemname ist bereits vergeben. Er muss eindeutig sein.

en: Result message
de: Ergebnisnachricht

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
de: Ein eindeutiger Systemname kann nur Kleinbuchstaben, Ziffern und Unterstriche enthalten.

en: Add transaction
de: Transaktion erstellen

en: Target entity type
de: Ziel-Entitätstyp

en: Option value
de: Optionswert

en: The user ID of the author.
de: Die Benutzer-ID des Autors

en: - Create -
de: - Erstellen -

en: Target entity type ID
de: ID des Zielentitätstyps
