Transaction (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (43 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Edit
fr: Modifier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Continue
fr: Continuer

en: All
fr: Tout

en: Log message
fr: Message de journal

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Details
fr: Détails

en: Amount
fr: Montant

en: Operation
fr: Opération

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Workflow
fr: Processus

en: Generic
fr: Générique

en: Balance
fr: Solde

en: Execute
fr: Exécuter

en: Machine name
fr: Nom système

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Properties
fr: Propriétés

en: Bundles
fr: Types

en: Created by
fr: Créé par

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Delete transaction
fr: Supprimer la transaction

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fr: Nom système incorrect. Saisir un nom différent de "%invalid".

en: Bundle ID
fr: Identifiant (ID) du type

en: Force saving immediately
fr: Forcer l'enregistrement immédiat

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
fr: En principe la sauvegarde est différée jusqu'à la fin de l'évaluation, ainsi plusieurs sauvegardes peuvent être effectuées en une seule fois. Si ceci est paramétré, la sauvegarde sera forcée et se déclenchera immédiatement.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fr: Le nom système est déjà utilisé. Il doit être unique.

en: Result message
fr: Message de résultat

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique contenant des lettres, nombres et des tirets bas.

en: Transaction types
fr: Types de transaction

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Option value
fr: Valeur de l'option

en: The user ID of the author.
fr: L'identifiant (ID) de l'auteur.

en: - Create -
fr: - Créer -
