Transaction Workflow (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (8 entries)

en: Type
pt: Tipo

en: Save
pt: Guardar

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: State
pt: Estado

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: Transitions
pt: Transições

en: State label
pt: Etiqueta do estado
